GAÜN öğrencileri kan bağışında rekora koşuyor

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, kan bağışı v eplaket töreninde yaptığı konuşmada, organ bağışı ve kan bağışına dikkat çekerek, “Bugün verdiğiniz yarın size geri dönecektir. Yarınlarınız için bugünden yatırım yapın” dedi.

GAÜN öğrencileri kan bağışında rekora koşuyor

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında Türk Kızılayı tarafından "Kan Bağışı ve plaket töreni düzenlendi. Töreninde konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, kanın önemine değinerek, "Gece 2-3'te kan bulmak için aramadığımız kimse kalmıyor. İnsan başına gelince fark ediyor ama istiyoruz ki başımıza gelmeden önce başkalarının da elinden tutalım ve daha sistemik bir şekilde kanamadan hastalarımızı kaybetmeyelim. Gaziantep Üniversitesi olarak topluma duyarlı bir üniversite, çevreci bir üniversiteyiz ve Toplumsal Duyarlılık Projeleriyle özellikle Türkiye'de bir markayız. Bu markanın en önemli göstergelerinden birisi de sizin şefkatli ellerinizle ve kurumlarımızın destekleriyle birçok insandan kan bağışı alarak doğru adreslere bu kanları teslim etmektir. Bundan daha güzel proje olabilir mi? Sizin verdiğiniz kan gün gelecek en acil halde annenize, babanıza veya çok sevdiğiniz birisine masada kan olarak geri dönecektir. O yüzden organ bağışı ve kan bağışı yaparken hiç tereddütsüz vermenizi istiyorum" şeklinde konuştu.

"BU PROJELERİ SAHİPLENİN"

Sık sık kan verdiğini, birçok kan bağışı programlarına da destek verdiğini ve vermeye de devam edeceklerini belirten Prof. Dr. Gür, "Çünkü ben bir insanım ve en önemlisi de kanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir hekimim. Kan alınma durumunda olduğunuzda bilesiniz ki özellikle kemik iliğindeki yenilenme açısından ara ara kan vermek hem inancımız hem de sağlık açısından çok önemli. Sevgili gençler özellikle bu projeleri lütfen sahiplenin. Başkasının yaptığı projeye özentiyle bakmak yerine siz projelere dahil olun, projeleri siz üretin ki marka değeriniz sizde olsun" dedi.

"GAÜN'DEN BİN 950 ÜNİTE KAN BAĞIŞI"

Hedefimiz sadece kan bağışı almak değil, toplumda bilinç oluşturmak ve eğitim vermek diyen Türk Kızılayı Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdal Ucuz, bu konuda GAÜN Rektörlüğüne destek olduğu için teşekkür ederek, üniversitenin bu konuda çok önemli bir nokta olduğunu ifade etti. Dr. Ucuz, "Gaziantep'te geçen yıl 80 bin ünite kan bağışı aldık. Bu yıl ise 69 bin ünite kan bağışına ulaştık. Geçen yıl yaptığımız ekiplerde üniversitemizde bin 750 ünite kan bağışı aldık. 2017 yılında ise rakamımız bin 950'ye ulaştı. İnşallah bu rakam daha da artacak" ifadelerine yer verdi. Ayrıca Toplumsal Duyarlılık Projeleri ekibine de destekleri teşekkür etti.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Zeynep Güngörmüş, yaklaşık 6 senedir, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü öğrencileri tarafından, Öğretim Görevlisi Aslıhan Terzi liderliğinde Türk Kızılay'ına kan bağışı kampanyalarına destek verildiğini belirterek, bu destekle hem öğrencilerin hem de toplumun kan bağışı konusunda bilgilendirilmesi, duyarlı hale getirilmesi ve kan bağışında istenen sayıya ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi. Doç. Dr. Güngörmüş, "Bugün okulumuzda Kızılay kan ekiplerini ağırlayarak, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi personeli ve öğrencilerinin katılımıyla üniversite bünyesinde bir günde en çok kan bağışı sayısına ulaşarak bir rekora imza atmak istiyoruz" diye konuştu.

GAÜN Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fuaye Alanında gerçekleştirilen törende; Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Serdal Ucuz, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür'e teşekkür plaketi takdim etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, Genel Sekreter Yardımcıları Nuh Okumuş ve Mehmet Ali Eminoğlu'nun katıldığı etkinlikte çok sayıda öğrenci ve personel kan bağışı yaptı.

BİZE ULAŞIN