Ağrı'da eczacılıkta uzmanlık yasası konferansı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 'eczacılıkta uzmanlık yasası ve uzmanlık sınavı' konulu konferans düzenlendi.

Ağrı'da eczacılıkta uzmanlık yasası konferansı

Kültür ve Kongre Merkezi Anadolu Konferans salonunda düzenlenen programa Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Serdar Gültekin ve akademik personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programda konuşan Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Üyesi ve Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Öztekin Algül, eczacılık tarihinin ilaç kavramına bağlı olduğunu ve ilaç kavramının insanlık tarihinin çok eski yıllarına dayandığını belirtti.

Ülkemizde ve dünyada eczacılık sorunları ile bu sorunların çözüm arayışları için var olan eczacı kanunları ve eczacı hizmetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Algül, "Ülkemizde eczane sayısının fazlalığı, hastaya danışmanlık hizmeti veren eczanelerin olmayışı, yanlış doz kullanımlarının yaygın olması, eczacının hastalarla muhatap olmaması, eczanenin sadece hastaya ilaç transfer etmesi, ilaç sektörü dışında ürünlerin satışlarının yapılması ve eczacılarımızın uzmanlık eğitimi almamaları temel sorunlarımızdır. Eczacılarımız fakültelerinden mezun olduktan sonra kliniklerde görevlerde bulunarak hastanın durumu hakkında bilgi alabilir ve doktorun yazmış olduğu ilaçların hangi amaca yönelik yazıldığı hakkında fikir edinmiş olurlar.Bu sayede hastalara danışmanlık hizmeti sunarak ilaçların doğru kullanılması ve tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olurlar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN