Hasköy'de köy yolları yenileniyor

Muş İl Özel İdaresi ve Hasköy Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği işbirliğiyle yürütülen çalışmalarda ilçeye bağlı köylerde tarihte ilk defa sıcak asfalt kullanıldı.

Hasköy'de köy yolları yenileniyor

Hasköy'e bağlı grup köy yolları ve köy meydanları sıcak asfalt ve kilitli parke taşıyla kaplanmaya başladı. Köy meydanları, ana arterler, mahalleler ve köy girişleri kilitli parke taşıyla döşenirken; Karakütük, Böğürdelen ve Otaç grup köy yolları ise tarihte ilk defa sıcak asfaltla tanıştı. Yapılan çalışmalardan memnun olduklarını ifade eden vatandaşlar, devletin imkanlarının hizmet için seferber edilmesinin son derece mutluluk verici olduğunu söylediler.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Hasköy Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Mücahit Samuk, 2 yıldır bu görevi yürüttüğünü ve bu yıl KÖYDES programında 700 bin TL'lik bir harcama bütçelerinin olduğunu söyledi. Bu bütçeyle ilçeye bağlı 17 köye hizmet verme adına çalışmaların yapıldığını ifade eden Samuk, "Tabi şu anda bütün çalışmalarımız kilitli parke taşı üzerine. Bütün köylerimizin altyapı çalışmaları bitti. Herhangi bir sıkıntımız yok. Bundan sonraki çalışmalarımız yollar. Ana arter yolları bitirdik, köy içerisindeki giriş yolları ve köy meydanlarına ağırlık verdik. Vali Aziz Yıldırım ve Kaymakam Ahmet Özkan'ın büyük gayretleriyle bu bütçemiz 2 milyona dayandı. Devletin imkanlarını köylerimize seferber ederek, köylülerimizin buna layık olduğunu dile getirerek, bu imkanlar bize sağlanıyor. Şu an 17 köyümüze toplamda 70 bin metrekare parke, bordürle birlikte 100 bin metrekareye yakın bir parke ihalemiz oldu. Çalışmalarımızda biten köylerimiz de var, devam eden köylerimiz de var. Üç köyümüze büyük menfez ihtiyaç görüldü, o alanlara da 3 tane menfez yaptırdık. Çalışmalarımız güzel gidiyor, bir sıkıntımız yok, gurur verici ve halktan güzel tepkiler alıyoruz. Bunlar bize güç veriyor. Yıllık belirli bir bütçemiz var, bu bütçemiz yetersiz kalıyor. 17 köyümüzü memnun edecek kadar bir bütçemiz yok" dedi.

Sıcak asfalt çalışmalarının devam ettiği grup köy yollarında da incelemelerde bulunarak bilgi veren Samuk, "Burada bulunan fabrikada çalışan tonajlı araçların asfalta baya zarar verdiğinden sıcak asfalt düşünüldü. Sıcak asfalt çalışması tarihte ilk defa Hasköy'ün köylerinde kullanılmaya başlandı. Bu da gurur verici bir şey. Bu yol ağımız 2 bin 700 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğindedir. Sıcak asfalt çalışmamız oldu. Bu çalışmalar bitme aşamasında, bizde ilk oldu, ama son değildir. Bu sıcak asfalt çalışması özel idare programı kapsamında yapılıyor, ama ihale aşaması, kontrol aşaması Hasköy Kaymakamlığı bünyesinde yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Ortanca Köyü Muhtarı Ümran Yalçın ise, köyde yapımına devam edilen kilitli parke taşı ve bordür çalışmalarının sevindirici olduğunu ifade ederek, "Köyümüzün sadece ana arter yolu asfalttı. Asfaltın üzerinden yılların geçmesi aşınmaya sebep olmuştu. Köy girişi ve sokakları kışın kar yağınca artık herhangi bir vatandaşın kapısına araç gitmesi mümkün değildi. Bu parke çalışması sonucunda herkes artık aracını evinin önüne alabilir, hastasını da götürebilir. Mükemmel bir çalışma. Bazı muhtarlar diyor ki 'ben böyle köyümü yaptırdım.' Bu benim bir eserim değil. Bu kaymakamın, devletin inisiyatifinde gelişen bir hizmettir. Bu hizmetten de gerçekten memnunuz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN