Siirtli taksicinin görüntülediği kelebeğin kayıt altına alınması

Siirt'te taksicilik yapan ve Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını veren Nihat Kaymaz, "İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim." dedi.

Siirtli taksicinin görüntülediği kelebeğin kayıt altına alınması

Siirt'te 10 yıldır taksicilik yaparak geçimini sağlayan 4 çocuk babası 50 yaşındaki Kaymaz, kelebekleri görüntüleme merakı nedeniyle her fırsatta Botan Çayı'nın yolunu tutuyor.

Geçen yılın ekim ayında, Türkiye'de kayıt altına altında bulunan fakat görüntülenemeyen "Beyaz Öncü" kelebeğini görüntülemeyi başaran Kaymaz, son olarak Türkiye'de ilk defa başka bir kelebek türünü Botan Çayı kenarında görüntüleyerek kayıt altına alınmasını sağladı.

"EN BÜYÜK HOBİM KELEBEK ÇEKMEK"

Kaymaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kelebekleri çok sevdiğini, en büyük hobisinin bu canlıları görüntülemek olduğunu söyledi.

"Müşteriyi bir köye, bir ilçeye bıraktıktan sonra makineme sarılıyorum ve yolda gördüğüm güzellikleri çekiyorum. En büyük hobim olan kelebekleri araştırmayı, onları fotoğraflayarak kayıt altına almayı çok seviyorum." diyen Kaymaz, bugüne kadar Siirt'te 115 kelebek türünün fotoğrafını çektiğini belirtti.

Görüntülediği kelebekler arasında 2 türün kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini aktaran Kaymaz, şöyle konuştu:

"Biri geçen yılın ekim ayında görüntülediğim Beyaz Öncü diğeri ise Siirt Benekli Meleği kelebeğidir. Beyaz Öncü'nün daha önce kaydı vardı ama görüntüsü yoktu. Görüntüsünü çekmek bana nasip oldu. Bu sefer çektiğim kelebek türünün ise Türkiye'de ne kaydı ne de görüntüsü vardı. Dolayısıyla çok mutluyum."

"SİİRT BENEKLİ MELEĞİ" ADINI VERDİ

Kaymaz, kayıt altına alınan kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdiğini dile getirdi.

"İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim. Bu kelebek, 'Siirt Benekli Meleği' adıyla tarihe geçti. Dolayısıyla bu konuda da çok mutluyum. Kelebek sevdam, merakım, hobim devam ediyor ve devam edecek." ifadesini kullanan Kaymaz, başka bir kelebek türü keşfettiği takdirde buna kendi adını verebileceğini anlattı.

Bulduğu kelebek türünün uzun yıllar önce Suriye ve Irak'ta görüntülendiğini anımsatan Kaymaz, bu türü Türkiye'de de görüntülemenin önemli olduğunu dile getirdi.

Kaymaz, Botan Çayı başta olmak üzere kentte çok önemli kelebek alanlarının varlığına işaret ederek, bu konuda çalışma yapan akademisyenleri Siirt'e davet etti.

"YAYGIN BİR TÜR ANCAK ÜLKEMİZ İÇİN YENİ BİR KAYIT"

Batman Üniversitesinde görevli entemoloji (böcek bilimi) uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erdem Seven "Pontia glauconome" denilen bu kelebek türünün Türkiye'de ilk kez görüldüğünü belirtti.

Türkiye'de bu cinste dört kelebek türü bulunduğunu bildiren Seven, "Bu da beşinci oldu. Bu türün tip lokalitesi Mısır'ın Sina yöresinde olan bir tür." ifadelerini kullandı.

Seven, bu kelebek türünün göç ederek yayılış alanını genişlettiğini aktararak, şöyle dedi:

"Bu göçmen bir tür. Yayılış gösterdiği ülkelerde mart ayından eylül ayına kadar yayılış gösteriyor. Ülkemizde ise ekim ayında görülmüş oldu. Bu da göçle yayılış alanını genişlettiğini gösteriyor. Yeni bulunan bu tür 'Siirt Benekli Meleği' olarak isimlendirilmiş. Yaygın bir tür ancak ülkemiz için yeni bir kayıt."

"SİİRT BENEKLİ MELEĞİ ÜLKEMİZDE HİÇ GÖRÜLMEMİŞTİ"

Bitlis Eren Üniversitesinde görevli kelebek gözlemcisi öğretim görevlisi Oktay Subaşı da bu kelebek türünün Türkiye'de uçtuğuna dair hiçbir kaydın bulunmadığını söyledi.

Bunun daha çok çöl iklim özelliklerine sahip bölgelerde görülen kelebek türlerinden biri olduğunu anlatan Subaşı, şöyle konuştu:

"Kelebek gözlemcisi Kaymaz son iki yılda yaptığı gözlemler sayesinde geçtiğimiz yıl uçtuğuna dair kayıtlar olan ama fotoğraflanamayan göçmen kelebek türlerinden Beyaz Öncü'yü ilk defa görüntülemişti. Yaptığı çalışmalarla kelebek gözlemcilerinin tüm dikkatlerinin Siirt'e çevrilmesini sağlamıştı. Kaymaz, bu yılın ekim ayında çok daha önemli bir gözlem yaparak daha önce Türkiye'de uçtuğunu bilmediğimiz yeni bir tür olan Siirt Benekli Meleği'ni gözlemleyip fotoğrafını çekerek Türkiye kelebek türleri listesine bir tür daha eklemiş oldu."

Subaşı, bu gelişmelerin, Siirt'in, göçmen ve çöl altı iklimlerde bulunan kelebekler açısından flora, fauna ve iklim koşulları bakımından uygun bir yaşam alanı olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

BİZE ULAŞIN