Beyin ameliyatında Sivas'ta bir ilk yaşandı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde beyin ameliyatı yapılan bir hastaya kentte ilk kez uygulanan yöntemle akım çevirici stent yerleştirildi.

Beyin ameliyatında Sivas'ta bir ilk yaşandı

Ordu'da yaşayan 62 yaşındaki Mustafa Belen, geçen yıl beyin kanaması tanısıyla Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyata alındı.
Radyoloji Ana Bilim Dalı Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Anjiyografi ünitesinde beyin damarında baloncuk saptanan ve kapalı yöntemle damar içi yoldan beyin damarına koil embolizasyon yapılan hasta Belen'de, bir yıl sonra yapılan kontrollerde beyinde tekrar baloncuk oluşumuna rastlandı.
Yeniden dolum izlenmesi üzerine 9 Kasım'da kapalı yöntemle baloncuk endovasküler olarak beyin damarına akım çevirici stent yerleştirilerek başarılı bir

tedavi gerçekleştirildi. Ameliyatı gerçekleştiren Radyoloji Anabilim Dalı Doktoru Bülent Yıldız yaptığı açıklamada "Daha önce hastamıza Üniversitemiz Hastanesinde kapalı yöntemle koil embolizasyon uygulaması yapıldı ve taburcu edildi. Bir yılın ardından yapılan kontroller sonrası beyninde tekrar bir baloncuk oluşumuna rastlanan hastamıza kapalı yöntemle yapılan beyin ameliyatında akım çevirici stent yerleştirildi." dedi.

Yıldız, Belen'in beyin damarına akım çevirici stent yerleştirilen ilk hasta olarak kayıtlara geçtiğini ifade ederek ''Bu büyük operasyonun Üniversitemizde gerçekleşmesinde başta Beyin Cerrahisi olmak üzere Anestezi Ana Bilim dallarının çok önemli katkıları olmuştur. Bize verdikleri destek için başta Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız olmak üzere Başhekimliğimize ve Dekanlığımıza çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN