Aşık İsmeti toprağa verildi

'Aşık İsmeti' olarak bilinen Sivas'lı Abdulkadir Namlı, son yolculuğuna uğurlandı.

Aşık İsmeti toprağa verildi

Bir süredir rahatsız olan ve dün evinde hayatını kaybeden Aşık İsmeti'nin cenazesi, Ulu Cami'de öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Yukarı Tekke aile kabristanlığına defnedildi.

Cenaze törenine, Aşık İsmeti'nin ailesi ve yakınları, Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, AK Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, bazı kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

'ESERLERİNİ GELECEK NESİLLER DE OKUYACAK'

Vali Gül, cami avlusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Sivas'ın önemli bir değerini kaybettiğini söyledi. Aşık İsmeti'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Gül, "Eserleri kaldı, eserlerini bizler okuyacağız ve gelecek nesiller de okuyacak." dedi.

'CUMHURBAŞKANIMIZLA GÖRÜŞMEK İSTİYORDU'

Belediye Başkanı Aydın da Aşık İsmeti'nin Sivas'ın yetiştirdiği önemli değerlerden olduğunu belirterek, "Amansız bir hastalığa yakalandı. Kendisini 1 hafta önce ziyaret ettiğimde bir kitabının basım aşamasında olduğunu söylemiştim ve çok mutlu olmuştu. Bir diğer talebi de Cumhurbaşkanımızla telefonla görüşmekti. Hem insan olarak hem önemli bir değerdi. Şair olarak bu şehre önemli hizmetler yapan ve iz bırakan isimlerden biriydi." diye konuştu.

Abdulkadir Namlı, Sivas'ın "en yaşlı aşığı'' olarak biliniyordu.

BİZE ULAŞIN