Ermenek Maden Faciası Davası

Karaman’ın Ermenek ilçesinde, 18 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili açılan davanın ilk duruşmasında savunmaların alınmasına devam ediliyor.
Ermenek Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada savunma yapan Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi teknik nezaretçisi Ali Kurt, 1989 yılından beri maden mühendisliği yaptığını anlatarak, “Bu iş hayatında hep kömür ocaklarında çalıştım. Aynı zamanda A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Kazanın nasıl olduğunu anlamadım. Gerçekten üzücü bir kazaydı. Cezaevindeyken çalıştırılmış haritalar elime geçti, o zaman anladım kazanın nasıl olduğunu. Has Şekerler firması Numune Madencilik kapatıldıktan sonra bir yıl o madenin içinde çalışmışlar. Saffet bey bu sahayı gayet iyi biliyordu" dedi. Kazanın sondaj makinesinin asıl sebebi olduğuna inanmadığını belirten Kurt, şöyle konuştu: "Saffet Uyar’ın kız kardeşiyle Zeybek ailesi akraba. 2009 yılında haritaların kendilerine verildiğini düşünüyorum. Niye 4,5 trilyon yatırım yapsın. O bölgede kömür olduğunu biliyordu. İmalat haritası bilerek işletilmemiştir. Haritaların çizilmesi için gerekli özen gösterilmemiştir. İsçilerin iddialarına bakıyorum, 2010 ve 2011 yılında çalışmalarda ilk 2 ayında eski imalatlarda çalıştıklarını söylemektedirler. Hatta Ahmet Dağdeviren eski imalatlarda çalışılıyor dikkat edin diyordu. Bu haritalar kendilerinde mevcuttu.”
Hakimin, “rapordaki daksille yapılan değişiklikle ilgili adli tıpta kalemler uyuşmuyor” sorusuna Kurt, “Daksille sildiğim küçük bir yer. Önemsiz olduğunu düşünüyordum. Bu işin bu dereceye kadar varacağını bilsem aynı kalemle yazmaya çalışırdım. Raporu kazadan sonra yazmadım” diye cevap verdi.
Savcının, “sondaj makinesi olsaydı işçilerin çalıştığı kazanın olduğu yere kadar gidilir miydi?” sorusuna Ali Kurt, “Hayır gidilmezdi efendim. Çünkü işçiler suyun bastığı yerde çalışmış geçmişler oradan ileriye” dedi. Avukatın, “denetim olacağı zaman Yavuz Özsoy size talimat veriyor muydu?” sorusuna Kurt, “Müfettişler geldiğinde oluyordu” diye cevap verdi. Savcının, “sondaj makinesi olsaydı kaza olmayacak mıydı?” sorusuna, Kurt, “Evet sondaj makinesi olsa kömürün göçtüğü yerlere kontrol sondajı yapılır ve kaza olmazdı” diye yanıt verdi. Ali Kurt savunmasının bir kısmını beyaz tahtada çizerek sonrasında da harita üzerinde anlatarak yaptı.
Tutuksuz yargılanan sanıklardan Ermenek Cenne Linyit Madencilik Şirketi İşletme Müdürü Mehmet Zeybek’in savunmasına geçildi. Zeybek savunmasında, “2012 yılından beri çalışıyorum. Bana Abdullah bey tarafından genel vekaletname verildi. Bu vekaletnamede birçok harcama yetkim vardı. Beni azlettiler daha sonra. 2014 Haziran ayında ocakların kapanması gündeme geldi. Yapılan toplantıda ocakların eksiklikleri nasıl giderilir diye konuşuldu. Bana sondaj makinesi soruldu, tam bilmediğim için birşey diyemedim. Toplantıda rödovansçılar, Abdullah bey, mühendisler ve ben vardım. Sondaj makinesi için sadece araştırma yapılacaktı, sadece araştırma yapmamız istendi. Kazadan sonra sondaj makinesini alanda çalışan 4 firmadan 3’ü almış Has Şekerler firmasında olmadığını öğrendim. Kazadan sonra baktım geriye dönük rapor düzenlenmiş. Teftişlerde görülen eksikliklerin raporlarda altlara sıkıştırıldığını hissettim” dedi.
Tutuksuz sanıklardan Ermenek Cenne Linyit Madencilik Şirketi eski müdürü Şerafettin Zeybek de savunmasında, “Savcılıktaki ifademi doğruluyorum, ekleyeceğim bir şey yok. Teknik konularda bir bilgim yok” şeklinde konuştu.
Savunmaların ardından mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.
BİZE ULAŞIN