Konya 'çiçek' açtı

Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Şenliği'ne binlerce çocuk katıldı. Şenlikte konaşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu "En iyi ders kitabı çocuklardır" dedi

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Şenliği, binlerce çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Çocuk sirki, Grup Kaşıks, palyaçolar ve kukla gösterilerinin de yer aldığı şenlikte minikler sürpriz hediyelerle mutlu oldu.Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Açık Sema Alanı'nda düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra çocukların çoğunlukta olduğu çok sayıda kişi katıldı.

'İYİ MESLEK İYİ İNSAN'
Ülkenin geleceği olan çocukların her şeyin en güzeline layık olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çocukların gelecekte sahip olacakları mesleğin yanında iyi insan olmaları gerektiğine dikkat çekti.

'ÇOCUKLAR EN İYİ DERS KİTABI'
Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise, çocukların geçmişi ve geleceği anlattığını belirterek, "En iyi ders kitabı çocuklardır. İbret almamız gereken, coşkuyla sevmemiz gereken çocuklar" diye konuştu. Konuşmasını çocuklarla birlikte yapan Davutoğlu dünyadaki hiçbir şeyin çocuk kadar dinlendirici ve ibret verici olmadığını söyleyerek, "Onlar bize geçmişi ve geleceği anlatır. En iyi ders kitabı çocuklardır" dedi.

'DÜNYA ÇOCUKLARI İÇİN DUA EDELİM'
Filistin 'de , Somali'de, Myanmar'da, Suriye'de çocukların Konya'daki çocuklar gibi gülemediğini, geleceğe umutla bakamadığını vurgulayan Bakan Davutoğlu, sadece 2 yılda Suriyeli sığınmacıların kaldığı kampta 3 bine yakın çocuğun dünyaya geldiğini söyledi. Davutoğlu, "Allah onlara da özgürlük içinde evlerine dönecekleri günleri nasip etsin. Dünyanın neresinde olursa olsun, gözünden bir damla yaş dökülen çocukların o yaşını yüreğimizde hissedip olara dua etmeliyiz" diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN UFKU AÇIK'
Konya'daki Necip Fazıl'ı Anma etkinliklerinde "Türkiye'nin Stratejik Ufku ve Büyük Doğu" başlıklı konferans veren Bakan Davutoğlu, Dünyadaki zulümlere dur diyen, adaleti hâkim kılan, gerektiğinde herkes kenara çekildiğinde bu zulümlere karşı en büyük sesle haykıran ülke Türkiye Cumhuriyeti olacak" dedi. Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl'ı Anma Etkinlikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansa konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu stratejik ufukta sınır tanımamak gerektiğini belirterek, "Durmayanın, duramayanın, duruşu olmayanın ufku olmaz. Bugün biz bu anlamda stratejik ufuk anlamında sınır tanımıyoruz. Türkiye'nin yurtdışındaki büyükelçilik sayısı 93'tü, şu an 134... 10 yıl önce yurtdışındaki temsilciliğimiz, başkonsolosluklar ve diğer temsilcilerimizin sayısı 162 idi. Şimdi 209... Dünyada en fazla temsil edilen 9'uncu ülkeyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu sayıyı 221'e çıkardığımızda, dünyada en fazla temsil edilen ilk 5 ülke arasına gireceğiz. BM'de 5 daimi üye olabilir. Bu 5 daimi üye Suriye'deki zulmü durdurmayabilir." diye konuştu.