Şeb-i Arus'a yetişecek

Konya'da yapımı süren yeni havaalanı terminal binasında çalışmalar hızlandı. Modern tesis, 17 Aralık'taki Şeb-i Arus törenlerinde açılacak

Konya'da yapımı 1 yıldır devam eden yeni havaalanı terminal binasında çalışmalar hızlandı. 44 milyon 634 liraya mal olacak binanın 17 Aralık 2013'te yapılacak olan Mevlana'nın vuslat yıldönümü Şeb-i Arus'a yetiştirilmesi planlanıyor. Konya Havaalanı Müdürü İlhami Şimşek, 2 Temmuz 2012'de temeli atılan yeni terminalin mevcut terminal binasının 5 katı büyüklüğünde ve modern yapıda olacağını söyleyerek, "Hedefimiz yeni terminal binasını Şeb-i Arus'a yetiştirmek" dedi.

TERMİNALİN 5 KATI OLACAK
Yeni terminalin tüm beklentileri karşılayacağını söyleyen Şimşek, "Mevcut terminalimiz 5 bin metrekare büyüklüğünde yapımı devam eden terminalimiz ise 25 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Yeni terminal binamız modern çizgilerin yanında Selçuklu mimarisi çizgilerini de içerisinde barındıracak. Normalde yüklenici firma yeni terminal binasının bitimini 2014 yılının 4'üncü aylarında bitirmeyi düşünüyordu. Genel Müdürümüzün de devreye girmesi ile çalışmalar hızlandı ve hedefimiz yeni terminal binamızın Şeb-i Arus'a yetişmesi. O önemli günde binlerce yerli ve yabancı misafirimizi modern terminal binamızda ağırlamak istiyoruz" dedi.

HAC YOLCULARINA HİZMET VERECEK
Yeni terminal binasının tamamlanmasının ardından mevcut terminal binasının hac ve umre yolcuları için dizayn edilerek değerlendirileceğini belirten Şimşek, mevcut binanın de dış kısmının yeni binanın çizgileri doğrultusunda düzenleneceğini ve giydirilmesi işleminin yapılacağını söyledi. 2 ay öncesine kadar gece uçuşlarının olmadığını 2 ay önce yapılan düzenlemelerle birlikte mevcut terminalin 24 saat hizmet verdiğini hatırlatan Şimşek, "Şu an İstanbul'a günlük 8 sefer yapılıyor bunun yanında ek olarak Cidde ve Medine'ye de uçuşlarımız oluyor. Haziran ayından sonra seferlerimiz 14'e çıkacak. Bunun yanında 8 Haziran itibari ile bir uçak şirketi de önce 1, 15 Haziran'dan sonrada İstanbul'a 2 sefer düzenleyecek" dedi.

BİZE ULAŞIN