Mehmet UZEL: Kayseri özel şehir

Kayseri, Anadolu'ya geldiğinizde sanayisi ve ticaretinin yanı sıra Erciyes'i ile karşınıza çıkar. Çok uzun yıllar boyunca bu kimliğini korudu. Ancak Türkiye'de ANAP dönemi ile birlikte Kayseri Organize Sanayi ve Serbest Bölge'nin kurulmasıyla kabuğunu kıran kent oldu.
Organize ve Serbest Bölge ile birlikte sanayi üretimine hız verildi.
Önce küçük ve orta işletmelerde olan sanayisi daha sonra büyüyerek dünya markaları üreten bir şehir haline geldi. Bugün ise farklı üretim dallarında üretim yapan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, kentin müteşebbis insanlarının yatırım yapması ile birlikte bir çok sektörde merkez olma ünvanını kazandı.
Vali Süleyman Kamçı, belediye başkanları ve oda başkanları ile STK başkanları oluşturdukları "Ortak akıl" ile Kayseri'yi Türkiye ve Avrupa'nın geleceği için hazırlama çabası içindeler.
Ekonomide son zamanlarda iyi gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum. Çünkü Cumhurbaşkanımızın istihdam yaratma fikrine bir çok firma katıldı. Bir çok işletme insan kaynakları ilanları vermeye başladılar. En hareketli sektörler gıda, perakendecilik, mağazacılık sektörleri olmak üzere referandumdan sonra bir artışın olacağı umudundayım.
Bu gelişmeler ülke ekonomisine yönelik son derece olumlu bir güven mesajı niteliğindedir.
Türkiye'de proje ve yatırımlar olağan hızıyla devam ediyor anlamına da gelir. Türkiye ekonomisindeki iyileşmenin gözle görülür versiyonu...
Kayseri'deki tüm gelişmelerle birlikte ülke ekonomisindeki istikrarın kesintisiz sürmesi şirketlerin yatırım ve projelerini aksatmadan devam etmesini sağlıyor. Hatta Kayseri'de TMSF'ye devredilen Türkiye'nin en büyük mobilya üreticisi olan Boydak Holding de son zamanlarda görsel ve yazılı medyada reklamlarının yoğunluğunun yanında yeni yurt içi ve yurt dışı bayiliklerinin açılması mobilya sektöründe de yoğun talebin olduğunu gösteriyor.
Kayseri Valisi Süleyman Kamçı'yı sık sık OSB ve Sanayi Odası'ndaki toplantılarda görüyorum.
Sanayicilerin her zaman yanında olduğuna, sorunları ile tek tek ilgilendiğine şahit oldum. Oda başkanlarının "Böyle bir valimiz olduğu için çok şanslıyız" demeleri çok güzel.
Sanayi ve ekonomiden kayak turizmine Kayseri, huzur ve barış kenti, yatırım, istihdam merkezi, tarih ve kültürün harmanlandığı yer olarak duruyor.
Binlerce yıldır tarihi ipek yolu üzerinde oluşu nedeniyle bir çok medeniyeti içinde barındıran Kayseri, bu medeniyetleri içinde barındırırken paylaşımcı olmayı öğrenmiş.
Anadolu'nun lokomotifi Kayseri'de inşaatı biten Ticaret Odası Türkiye'de eşi benzeri olmayan bir binaya sahip. Bu konuda gece gündüz demeden çalışan oda başkanı Mahmut Hiçyılmaz ve yönetim kurulunun üyelerinin ellerine sağlık.
Diğer taraftan inşaatı devam eden Kayseri OSB yönetim binası da bu senenin sonunda bitecek.
Burada da Başkan Tahir Nursaçan'ı kutlamak gerekir. Kayseri'ye yakışır bir yönetim binası yaptığı için ona da da teşekkür etmek gerekir.
Demem o ki sadece kendi bölgesinde değil, ülke ekonomisine de yarattığı katma değerle çok önemli sorumluluklar üstlenen Kayseri, herşeye rağmen şehir olarak çalışmaya, üretmeye ve değer katmaya devam ediyor.
BİZE ULAŞIN