Kayseri Şeker borç yükünden kurtuluyor

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in 790 milyon TL’lik borcunu ödediklerini, borç yükünden kalan son taksitin de önümüzdeki günlerde ödeneceğini dile getirdi

Kayseri Şeker borç yükünden kurtuluyor
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şeker sektörüyle alakalı değerlendirmelerde bulundu. Başkan Akay, Şeker Kurulu'na atama yapılmamasının sektörü olumsuz etkilediğini kaydederek "Şeker sektörü özellikle bu yıl maalesef bir boşluk yaşıyor. Bu süreç ağustos ayında başladı. 28 Ağustos'ta Şeker Kurulu'nun görevi dolmuştu. O zamandan bu yana Şeker Kurulu'na atama yapılmadı" dedi. Şeker Kurulu'nun şeker sektörünü düzenleyen bir kuruluş olduğunun altını çizen Akay, "Şeker Kurulu atanmayınca şeker kurumu işlevsiz hale geldi ve sektör üzerindeki yaptırımları ortadan kalktı. Denetim görevi yapılamaz hale geldi. Biz yaşananlara göre bu değerlendirmeyi yapıyoruz. Şeker sektörü de bu manada bir boşluk içerisinde kaldı" dedi. Akay "Şeker Kurulu her yıl şeker fabrikalarına kotalarıyla ilgili yazı gönderirdi. 1 Kasım tarihine kadar bu yazının gönderilmesi gerekirdi ama geçtiğimiz 2016 yılı itibariyle bu yazı gönderilmedi. Şeker fabrikaları da kendilerine bir kota belirlemesi yapılmadığı için kotasız bir üretim yapmak durumunda kaldı. Şeker fabrikaları şu anda Türkiye'de geçen yılki kotalarına göre sözleşme yaptılar. Biz de Kayseri Şeker olarak bir önceki yıla tahsis edilen kotaya göre çiftçimizle sözleşme yaptık. Şeker kurulunun bu tahsisi yapmamış olması bazı çevreleri harekete geçirdi. 'Acaba kota ortadan kalktı mı?' gibi bir değerlendirmeye sebebiyet verdi. Bu çerçevede 'İstenildiği kadar ekilebileceği' mesajlar oluşturulmaya başlandı. Bunlar doğru yaklaşımlar değildir" diye konuştu.

"KAYSERİ ŞEKER'İN BORÇLARI BİTTİ"
Kayseri Şeker'in 2010 yılından devraldığı borçların bittiğini ve toplamda 790 milyon TL borç ödediklerini kaydeden Akay, şunları söyledi: "Önümüzdeki günlerde geçmişteki borçlandırmalardan kalan son taksit de ödenecek. Kayseri Şeker daha önce borçlanmak mecburiyetinde kaldığı zaman ipotek veriyordu. Bütün mal varlığı rehinli ve ipotekliydi. Bunların tamamı ortadan kalktı. Bütün bankalar şu an Kayseri Şeker ile çalışmak istiyorlar. İpoteksiz, kefilsiz ve rehinsiz 1 milyar 375 milyon kredi limiti var. Daha başka bankalarda çalışmak istediğini söylüyorlar. Onlarda ayrıca limit belirleyecekler. İhtiyaç duyulduğu takdirde Kayseri Şeker'in bu kadar kullanabileceği bir kaynağı söz konusu." Akay ayrıca "Tabi bu borcun bir de faizi var. Bu son taksitle beraber yaklaşık 260 milyon TL civarında bu kurum faiz ödemesi yapmak durumunda oldu. Faize 260 milyon TL ödeniyor olması çiftçinin hakkının ve emeğinin başka taraflara gidiyor olmasıdır. Bu geçmişten gelen ağır borcun hem fabrikaya hem de çiftçiye bir mirasıdır. İnşallah artık bunlar geride kaldı" dedi.

'PİYASA DENETİMİ BAKANLIĞA VERİLMELİ'
Şeker Kurulu'na atama yapılmamasına art niyetli yaklaşmanın doğru olmadığını ifade eden Başkan Akay, "2001'de çeşitli kurullar kurulmuştu. Onlardan birisi de Şeker Kurulu'dur. Şeker Kurulu şu anda işlevsiz hale geldi ama boşluk olmaması gerek. Bu görev mutlaka bir bakanlığa verilecektir diye düşünüyoruz. İnşallah kısa bir zaman içerisinde bu değerlendirmeler sonuçlanır ve Şeker Kurulu'nun piyasayı düzenleyen denetim görevi mutlaka bir bakanlığa verilir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN