‘Kayseri yerli otomobili üretir’

KAYSO Başkanı Büyüksimitci, yerli otomobili Kayseri’de üretebileceklerine inandıklarını söyledi. Büyüksimitci, gelişmişlik ve risklerin dağılımı için yatırımın yerinin Kayseri olması gerektiğini vurguladı

‘Kayseri yerli otomobili üretir’
İhracatta Kayseri olarak geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 13 civarında bir atış yakaladıklarını ve bu yılın mayıs ayında 183 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiklerini açıklayan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, katma değeri yüksek ürünlere yönelerek bu rakamları daha da yukarı çıkarma gayretinde olacaklarını söyledi.

'LİMANDA OLMASI ŞART DEĞİL'
KAYSO olarak yerli otomobil ile ilgili TOBB'a iletmek üzere bir çalışma yaptıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, "Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız yerli otomobil üretilmesi işini TOBB Başkanı'mıza söyledi. Başkanımızda derhal kabul ederek 'Biz bu işi yaparız' dedi. Biz de bunun yapılacağına inanıyoruz. Ama bunun yatırım yeri Kayseri olmalı. Anadolu'da bir yer olması çok önemli. Biz Kayseri olarak yerli otomobilin Kayseri'de üretilebileceğine inanıyoruz. Marmara bölgesinde altyapı olduğu yönünde bir takım söylemler var ancak, biraz dünyayı araştırdığınızda modern otomobil üretimlerinin illaki limanda olmadığını, alt yapının tek bir şehirde hatta tekbir ülkede toplanmadığını görürsünüz. Kayseri gibi bir şehirde bu üretimin yapılacak olması, buraların gelişmişlik derecesini inanılmaz derecede artıracaktır" dedi.

'RİSkLERİN DAĞILIMI ÖNEMLİ'
Üretimleri bir bölgede toplayarak risk alınmaması gerektiğini ifade eden Büyüksimitci şunları söyledi: "Sanayimizin, finans kaynaklarımızın yüzde 60'ı Marmara bölgesindeyse, bunu her türlü riskini hesap etmeliyiz. Allah korusun son günlerde devamlı bir sallantı, devamlı bir deprem riski var. Marmara da çok büyük bir fay hattının üzerinde. Bunun yanında savaş gibi başka unsurlar var. Bu kadar büyük bir risk alınmamalı. Bu tür stratejik yatırımlar ülke geneline yayılmalı. Gelişmişlik anlamında da risklerin dağılımı anlamında bu çok önemli."

?HÜKÜMETE TEŞEKKÜR
Hafta sonu mecliste kabul edilerek yasalaşan Üretim Reform Paketi hakkında açıklama yapan Başkan Büyüksimitci, paketin yasalaşması ile birlikte sanayicinin üzerindeki bazı yüklerin kalktığını, toplamda 77 maddelik bu reform paketinin yıllardır talep ettikleri bir takım sorunları da çözdüğünü belirterek, başta hükümet ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü olmak üzere emeği geçen herkese sanayiciler adına teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN