Erciyes’e 2018’de 1.2 milyarlık yatırım

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Kayseri’ye, bu yıl yaklaşık 1 milyar lira yatırım yaptık. 2018 yılında, 1.2 milyarlık yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi

Erciyes’e 2018’de 1.2 milyarlık yatırım
Kayseri'nin kamu, yerel yönetim ve özel sektör temsilcileri, İstanbul'da gerçekleştirilen 'Erciyes Kayak Merkezi ve Kayseri Turizm Potansiyeli' konulu toplantıda turizm acentaları ile bir araya geldi. Best Western Citadel Hotel'de 5 Aralık Salı günü düzenlenen toplantıya, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Erciyes AŞ Genel Müdürü Dr.Murat Cahit Cıngı, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TÜROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, Kayseri Erciyes Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu'nun aralarında bulunduğu yetkililer ile İstanbul ve Bursa'dan 100'e yakın acenta yetkilisi katıldı. anadolu'nun kalbİ Erciyes Kayak Merkezi ve Kayseri'nin turizm potansiyelinin son yıllarda dünya çapında gösterdiği yükseliş trendinin değerlendirildiği toplantıda, Erciyes Kayak Merkezi'nin dünyanın sayılı kış sporları merkezleri arasına girdiğine dikkat çekildi. Açılış konuşmasını yapan Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu, "Anadolu'muzun kalbi Kayseri, şehrimizin incisi Erciyes Dağı'dır. Kayseri'nin, ülkemizde ve dünya çapında elde ettiği başarılara yenilerini eklemek için bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz" dedi.

TURİSTLERİN İLGİSİ BÜYÜK
Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ise, "Anadolu'nun incisi Kayseri'miz, 6 bin yıllık tarihiyle, kültürüyle, gastronomisiyle, sanayisiyle, ticaretiyle, Sultansazlığı Kuş Cenneti, Kapuzbaşı Şelalesi, Erciyes Kayak Merkezi ile çok zengin bir potansiyele sahiptir. Kayseri, bir sanayi ve ticaret şehri olarak bilinse de, aslında bir turizm şehridir aynı zamanda. Acentalarımızı ve yerli misafirlerimizi, Kayseri'mizin zenginliklerini keşfetmeye davet ediyorum" dedi.

'GÖNLÜ ZENGİN' BİR ŞEHİRDİR
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de şunları kaydetti: "Tarihi, kültürü, doğal güzellikleriyle zengin bir şehir olan Kayseri, "gönlü zengin" bir şehirdir. Erciyes Kayak Merkezi, Avrupa'dakiler gibi gerçek bir kış sporları merkezidir ve dünyanın sayılı merkezleri arasındadır. Bugüne kadar Erciyes Kış Merkezi'ne yapılan yatırım 200 milyon Euro'yu geçti. Erciyes Kış Merkezi'ni havalimanına ve şehre en yakın kayak merkezi olarak tanıtıyoruz. Hem Erciyes Kış Merkezi, hem Kapadokya'dan oluşan destinasyon paketlerimiz yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kayseri'ye bu yıl yaklaşık 1 milyar TL yatırım yaptık. 2018 yılında, 1.2 milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz. 2018 yılında mevcut projelerimizin yanı sıra, ülkemizin en büyük şehir parkı ve kent ormanı projeleri de yer alıyor." Erciyes AŞ Genel Müdürü Dr. Murat Cahit Cıngı, şunları anlattı: "Ülkemizin, yaz turizmi gibi, kış turizminde de çok büyük bir potansiyeli vardır. Kış turizmi, ülkemizin için milli bir meseledir. Erciyes için master planları yaparken yurtdışından ciddi danışmanlıklar aldık. Şuan sahip olduğumuz bilgi birikimi ve tercümemizi de, Ordu, Artvin, Erzincan, Kahramanmaraş gibi diğer illerimizde yapılmakta olan yatırımlarda aktarıyoruz. Bildiğiniz üzere, Erciyes Kış Merkezi tek elden yönetiliyor ve herkes bu modele doğru gitmeyi istiyor. Bu model hakkında, ülkemizin yanı sıra, yurtdışında gelen heyetlerle de tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Erciyes'te uluslararası yarışmalar için dünyanın sayılı sporcularını ağırladığımızda, inanılmaz etkileniyorlar. Erciyes'in, Avrupa standartlarında olduğunu belirtiyorlar. Geldiklerinde Kayseri ve Kapadokya'yı gezdiğimizde çok "kültür kayağı" konsepti karşısında büyüleniyorlar" şeklinde konuştu.

KAMP, KONGRE VE SPA MERKEZİ
Cıngı, Erciyes'in spor turizmine uygun altyapısı ile bisiklet, futbol ve diğer sporların yapılmasına elverişli hale getirdiklerin belirterek şöyle devam etti: Erciyes'te kamp kongre ve spa merkezi kuruluyor. Dünya çapında 'yüksek irtifa futbol sahaları' ve diğer spor branşlarının altyapısını oluşturmak için kolları sıvadık. Bisiklet takımları geldi. Şimdi ise 40 ülkenin bisiklet takımlarınn antrenörlerini getirdik. Tesisler bitince tüm dünyadan spor takımlarını çekeceğiz" dedi. Erciyes'te Merkezi Dağ Yönetim Modeli ile tek bilet uygulaması getirdiklerini anlatan Murat Cingi, "Kayakçılar 4 farklı giriş kapısından 18 mekanik tesise ve 34 farklı piste ulaşabiliyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN