Bağ Ve Bahçe Atıklarını Evsel Atıklarla Karıştırmayınız

Bağ Ve Bahçe Atıklarını Evsel Atıklarla Karıştırmayınız
Melikgazi Belediyesi Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, özellikle yaz aylarında bağ ve sayfiye alanlarında oturanların, bitki atıklarını evsel atıklarla karıştırarak çöp konteynırlarına boşalttıklarını belirterek bu yönde uyarıda bulundu.
Kabahatler Kanunu’nun 44/1 maddesi gereğince
Melikgazi Bölgesi’nin güney kesimlerinin başka bir ifade ile Erciyes Dağı’nın kuzeyinde yer alan çok geniş bir alanın bağ ve sayfiye alanları olarak kullanıldığını hatırlatan belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç “ Yaz aylarında bağ ve sayfiye alanlarında büyük bir nüfus yoğunluğu olmaktadır. Belediye olarak hizmetler aksatılmadan belirli bir plan ve koordinasyon içerisinde verilmektedir. Özellikle çöp toplamaya özen gösterilmektedir. Bağ ve sayfiye alanlarındaki hemşehrilerimiz bağ ve bahçe bakımları sonrası oluşan bitkisel atıkları ot ve dal gibi atıkları kendi bahçelerinde imha etmeyerek evsel atık olarak değerlendirmekte ve evsel atıkların atıldığı konteynırlara doldurmaktadır. Bu durum hem evsel atıkların toplanmasını güçleştirmekte hem çirkin görüntü oluşturmakta hem de insan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir. Belediye olarak gerek yazılı gerekse sözlü uyarılarımız oluyor. Hatta el ilanları bastırdık. Ancak bundan böyle bağ ve bahçe atıklarını çöp konteynırlarına atanlar için yasal işlem yapılacaktır.” dedi.
El İlanları Dağıtıldı
Bitki atıklarının çürütülerek doğal gübre olarak kullanılabilineceğini, sonuç itibari ile çevreci birey olarak da ekonomiye katkı sağlanacağını ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, bağ ve bahçe atıklarını evsel atıklarla karıştırarak çöp olarak atanlar hakkında Kabahatler Kanunu’nun 44/1 maddesi uyarınca yasal işlem yapılacağını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN