Müsteşar Dursun’dan ’Kayseri Güzellemesi’

Müsteşar Dursun’dan ’Kayseri Güzellemesi’
Geçtiğimiz günlerde Kayseri’ye gelerek Kayseri Mahallesi ve Erciyes Kış Sporları Merkezi’nde incelemelerde bulunan ve bu tür projelerin "Türkiye’nin değerini artırdığını" söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Haluk Dursun, bu kez de sosyal medya hesabında Kayseri ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi için övgü dolu sözler sarfetti.
Facebook sayfasındaki paylaşımında Kayseri’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen ’şehir-kültür-insan’ projesi için çok uygun olduğuna dikkat çeken Müsteşar Dursun, ticarette ve sanayideki başarısıyla bilinen Kayseri’nin kültür-sanattaki girişimlerini desteklemenin de kendilerinin vazifesi olduğuna dikkat çekiyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in yanısıra Büyükşehir Belediyesi’nin önceki başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki ile Kayseri Valisi Orhan Düzgün eşliğinde Kayseri’de yaptığı gezi ve incelemeleri değerlendiren Müsteşar Dursun, ’Yürüyelim Arkadaşlar!’ başlığıyla aktardığı paylaşımında şu ifadelere yer veriyor:
"Kayseri’ye, kültür ve turizm alanındaki projelerini konuşmak ve yerinde değerlendirmek üzere gittik. Bu önemli kentimizin tarihi ve mimari miras potansiyelini ortaya çıkarmak, şehir ve kültür ilişkisini doğru kurmak amacıyla neler yapıldığını ve nelerin yapılabileceğini ayrıntılarıyla görüştük.
Kayseri’nin son yıllara damgasını vuran Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, şimdi Milletvekili Mehmet Özhaseki, yerine başkan olan Mustafa Çelik ve Kayseri Valisi Orhan Düzgün ile beraber projeleri inceledik, caddelerde yürüdük, sokaklarda dolaştık, konakları gezdik, balkonlara çıktık.
Doğrusu Kayseri’de bizim, daha çok güneydoğuda gördüğümüz Mardin/Midyat evlerine benzer taş işçiliğin belirdiği bir konak birikimi olduğundan haberdar değildim. Belediye, gayret göstererek önemli bir projeye imza atmış; taş konaklar ortaya çıkmış.
Sevindiğim bir diğer husus: Erciyes’e çıkarken Hisarcık’ta yeşillikler içindeki bağ evlerinin varlığı oldu.
Kayseri ve Erciyes uyumlu bir birliktelik kurmuşlar. Kış sporları için hazırlanan mastır planı da ayrıntılarıyla inceledik.
Kayserililer zaten becerikli insanlar. Ticaretteki, sanayideki başarıları malum. Kültür ve sanattaki girişimlerini Bakanlık olarak desteklemek de bizim vazifemiz. Şehir-kültür-insan projemiz için de Kayseri çok uygun. Eski dostumuz Kayseri Valisi Orhan Düzgün de zaten bizim Bakanlığımıza genel müdür olarak hizmette bulunmuş bir bürokrat.
Sevgili Kayserililer,
Sizden beklediğimiz, şimdiye kadar hayıra harcadığınız birikiminizi, sermayenizi ve paranızı bundan sonra kültür-sanat yatırımlarına dönüştürerek bu konuda da Türkiye’de ön plana çıkmanızdır."
BİZE ULAŞIN