Vali Düzgün, Alman Heyetini Kabul Etti

Vali Düzgün, Alman Heyetini Kabul Etti

  • Kayseri
  • Çarşamba 01.07.2015 14:08
Vali Orhan Düzgün, Almanya’dan gelen iş adamlarından oluşan heyeti makamında kabul etti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı’nın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Vali Düzgün, Berlin, Hamburg, Viyana ve Münih’ten gelen heyetin ilimizi ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Almanya ile köklü bir geçmişe sahip olan ilişkilerimizin gelen heyetle daha da artması arzusunda olduğunu ifade etti.
Türkiye’de ticaret denilince akla Kayseri’nin geldiğini hatırlatan Vali Düzgün, gelen heyetlerle kurulacak olan yeni işbirlikleri ile ticaret hacminin daha iyi seviyelere geleceğine inancını dile getirdi.
Vali Düzgün, Kayseri’nin 123 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Kayseri ‘de başta mobilya, tekstil, çelik, elektrikli ev aletleri olmak üzere birçok alanda üretim gerçekleşmektedir. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde mevcut Türk şirketleri diğer ülkelerle yeni ortaklıklara başladılar ve dünyaya açılım noktasında bu ortaklıkların önemli bir fonksiyon ifa edeceğini düşünüyorum. Türkiye ile Almanya arasında ticari ilişkiler çok önemli seviyelerde, Almanya ile yıllık ticaret hacmimiz 38 milyar dolar civarında ve Almanya Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı konumunda. Almanya dış ticareti açısından da Türkiye ilk 7 ülke arasında yer alıyor. Bu ticari ilişkilerimiz sizlerle birlikte daha da artacaktır.”
Türkiye’nin son yıllarda ticaretin yanında turizmde de ciddi atılımlar gerçekleştirdiğini anlatan Vali Düzgün, atılımlarla birlikte Türkiye’nin en fazla turist kabul eden dünyanın 6’ncı ülkesi olduğunu ve gelen turistlerin önemli kısmını Alman turistlerin oluşturduğunu belirtti.
Vali Düzgün, Kayseri’de de Türkiye’deki turizmin gelişmesine paralel olarak önemli gelişmeler yaşandığını ifade ederek, kış turizmi ve Kapadokya ile olan yakınlığının Kayseri’nin en önemli turizm avantajları olduğunu söyledi.
Özellikle kayak turizmine ilgisi olan Alman vatandaşları için Erciyes’in çok önemli bir destinasyon olması gerektiğini belirten Vali Düzgün, Almanya’dan gelen heyetle turizm anlamında da ilişkilerin tesis edilmesi temennisinde bulundu.
Heyet Başkanı Ulrich Zeutschel ise, “Şehre girer girmez Kayseri’nin o tarihini, kültürünü hissettik” diyerek sıcak karşılamasından dolayı Vali Düzgün’e teşekkür etti.
Zeutschel, kendisinin ve heyette bulunan iş adamları ve şirket yöneticilerinin Kayseri’yi önemsediğini ve yeni işbirlikleri için heyecan duyduklarını ifade ederek, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Kayseri ile yapılacak yeni ortaklıklar ile daha da güçleneceğine inandığını anlattı.
Vali Düzgün, kendisine Almanya’nın önemli lezzetlerinden biri olan bademli çikolata hediye eden Heyet Başkanı Zeutschel’e, Kültepe’den çıkarılan ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen tarihi eserin replikasını hediye etti.
BİZE ULAŞIN