Memorial Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Şaban:

Memorial Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Şaban:
Memorial Kayseri Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, KPSS sınavı öncesi sınav kaygısı ile ilgili uyarılarda bulundu. Karayağız, "Sınav sırasında kaygıyı artıracak olumsuz düşüncelerden uzak durun" dedi
Sınav kaygısı ile ilgili uyarılarda bulunan Memorial Kayseri Hastanesi Psikiyatri Bölümü Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız, "Sınavlar, gelecek kaygısını takıntı haline getiren öğrencilerin yaşamında kaygı ve strese neden olmaktadır. Belli düzeyde yaşanan kaygı gençleri motive eder, performansı yükseltir. Ancak kaygı düzeyinin yüksekliği bazı gençlerde sınav sırasındaki performansı olumsuz etkilemektedir. Kaygı düzeyi, sınavda öğrenciyi engelleyecek kadar güçlü ve sınav performansını olumsuz etkiliyorsa, yoğun sınav kaygısı söz konusudur. Kaygı ise, aşılamayacak bir problem değildir" diye konuştu.
Karayağız ayrıca, "Sınav kaygısıyla baş etmek ya da önlemek sınav üzerinde yoğunlaşmayı ve sorulara odaklanmayı sağlamaktadır. Kaygıyı minimum seviyede tutmak düşünceleri organize etmede, dikkat toplamada yardımcı olur, olumsuz düşünmeyi ve panik yapmayı engeller. Sınav sırasındaki kontrol duygusu başarmaya yardım edecek, gerçek performansı da ortaya çıkaracaktır. Sınav kaygısıyla baş etmede ya da önlemede sınavdan önce ve sınav sırasında uygulanması basit öneriler yararlı olacaktır" ifadelerini kullandı.
Sınav öncesinde ve sınavda yapılması gerekenleri anlatan Karayağız, "Sınava iyi hazırlandığınız gerçeğini ve yapabileceğinize olan inancınızı sık sık tekrarlayın. Konuların ne kadarını bildiğinize odaklanın. Sınav sırasında kaygıyı artıracak olumsuz düşüncelerden uzak durun. Örneğin, ‘Kazanamazsam bu her şeyin sonu olur’ düşüncesi daha fazla kaygıya neden olmaktadır. Cesaret son derece önemlidir. Sınavda olumlu düşünerek cesaret verici cümleler kurmak kaygıyı azaltacaktır. Mesela, ‘Bu işi de başaracağım’ öngörüsüne inanmak cesaretlendiricidir. Sınav yerini önceden kontrol etmek rahatlamaya neden olacaktır. Zorunlu kalmadıkça sınavdan önce arkadaşlarla sınav hakkında konuşulmamalı ve konu tekrarı yapılmamalıdır. Son anda yapılan tekrarlar kafa karışıklığına neden olmaktadır. Sınavdan bir gün önce sevdiklerinizle ve sevdiğiniz yerlerde vakit geçirmek kaygı düzeyini azaltacaktır. Sınav günü sınavın yapılacağı salonuna erken gitmek rahatlamaya yardımcı olacaktır. Sınav sırasında belli bir düzeyde gerginlik yaşanması normaldir. Eğer gerginlik düzeyi heyecana neden oluyorsa gevşemeye çalışılmalıdır. Sınav sırasında soruları çözerken çevredeki öğrencileri kesinlikle gözlemlemeyin. Diğer öğrencilerin hızlı ya da yavaş olduklarını düşünmek kaygıyı arttırabilir. Sınava öncesinde basit nefes alma ve gevşeme egzersizleri ile uzmanların beslenme ve uyku düzeni hakkındaki önerilerine uyulmalıdır" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN