Toplum Destekli Polislikten Hırsızlık Uyarısı

Toplum Destekli Polislikten Hırsızlık Uyarısı
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü önleyici polislik faaliyetleri kapsamında, yaz mevsiminde okulların tatil olması, Ramazan ayının gelmesi nedeni ile evden hırsızlık olaylarına karşı alınabilecek emniyet tedbirleri hakkında kapı kapı dolaşarak bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.
Yapılan bilgilendirme çalışmalarında Emniyet teşkilatı olarak amaçlananın "mala karşı işlenen suçları önlemeye yönelik güvenlik hizmetleri" olduğu bilgisi verildi. Yapılan çalışma ile polisler mahalle aralarında dolaşarak; "Evinizden kısa sürelide olsa ayrılırken, kapı ve pencerelerinizin kilitli olup olmadığını kontrol ediniz ve kapınızın alt ve üst kilitlerini mutlaka kilitleyiniz. Apartman giriş kapılarını sürekli kapalı tutunuz. Bina zeminine yakın pencere ve balkonlarınız için ek güvenlik tedbirleri alınız. Evinizin veya binanızın güvenliği için, güvenlik kamerası veya alarm sistemi taktırınız. Apartman sakinleri, yöneticiler ve özellikle kapıcıların apartmanlara giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olunuz. Evinizin balkonunun ışıklandırma sisteminin yeterli olup olmadığını kontrol edin, Fotoselli lambalar size bu konuda yardımcı olacaktır. Çok kıymetli eşya ve paralarınızı banka veya bu iş için kullanılan güvenli yerlerde muhafaza ediniz. Balkon altına, balkona tırmanmayı kolaylaştırıcı masa, merdiven bırakmayınız, otonuzu park etmeyiniz. Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süre ayrıldığınızda, posta kutunuzun anahtarını güvenilir bir komşunuza vererek boş kalmasını sağlayınız. Komşunuz hakkında tanımadığınız kişilere, tatile, pazara, çarşıya gitti şeklinde bilgi vermeyiniz.Kendilerini seyyar satıcı, dilenci, falcı, bohçacı, anketçi v.b olarak tanıtarak, içeri girmek isteyen kişileri içeriye almayınız. Bu tür şüpheli şahısları polise bildiriniz. Apartman içerisinde komşunuza dahi gitseniz kapınızı kilitleyiniz." diyerek bilgilendirme yapıyor.
Polis yapılan çalışmalar sonrasında ise alınan tüm önlemlere rağmen eve yada iş yerine hırsız girmiş ise hemen 155 ihbar hattının aranmasını gerekli görüyor.
BİZE ULAŞIN