Başkan Baran, İzmit’in Kurtuluşu İçin Mesaj Yayınladı

Başkan Baran, İzmit’in Kurtuluşu İçin Mesaj Yayınladı
Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü nedeniyle, bir mesaj yayınladı.
Kurtuluş Savaşı’nın Vatan, İstiklal ve Hürriyet sevdasının, milli birlik ve beraberlik şuurunun bir ifadesi olduğunu belirterek açıklamasına başlayan Başkan Baran mesajında şu ifadelere yer verdi:
“İzmitimiz’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü olmasının yanı sıra Kurtuluş Savaşı hatıra, hafıza ve bilincimizin de tazelenmesine vesile olan önemli bir gündür. Bundan tam 94 yıl önce Al Bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir dayanışma ve mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş Büyük Türk Milletinin evlatları olarak, Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir kıvançla anmaktayız.”
“I. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımlar sonucu önemini bir süre yitiren ve İngilizler ile Yunanlılar tarafından işgal edilen İzmit, 27 Haziran 1920’de Türk Orduları tarafından işgalden kurtarıldı. Cumhuriyet Döneminin başlarında İzmit, Kocaeli ’ilinin merkezi oldu ve 1950’li yıllardan sonra hızla gelişerek büyük bir sanayi ve ticaret merkezi haline geldi. Bu duygu ve düşüncelerle, Aziz Vatanımızın kurtuluşu için canları pahasına kahramanca mücadele veren başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla yad ediyor, tüm İzmitlilerin 27 Haziran Kurtuluş Gününü kutluyorum.”
BİZE ULAŞIN