Bilim Merkezi’nde Düzenek Sayısı Artıyor

Bilim Merkezi’nde Düzenek Sayısı Artıyor
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığıyla kurulan Kocaeli Bilim Merkezi’ne yeni düzenekler gelmeye devam ediyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Seka Kağıt Fabrikası’nın restore edilmesiyle fabrika alanına yaptırılan ve kısa süre önce açılışı yapılan Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi Kocaeli Bilim Merkezi’ne yeni bilim düzenekleri gelmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen düzeneklerle Kocaeli Bilim Merkezi’ndeki düzenek sayısı artıyor. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren ve kısa süre önce açılmasına rağmen yoğun ilgi gören Kocaeli Bilim Merkezi’ne ait yeni düzenekler yerlerini aldı. Amerika’dan gelen iki kişilik uzman kontörlüğünde getirilen toplam 25 adet bilim düzenekleri Bilim Merkezi’ne kuruldu.
Kocaeli Bilim Merkezi’ne danışmalık yapan Exploratorium Bilim Merkezi tarafından tasarlanan düzenekler Kocaeli Bilim Merkezi’nin diğer galeri ile uyumlu olacak şekilde hazırlandılar. Toplam 75 düzeneğin yer alacağı Dinamik Dünya Galerisi’ne ait 25 düzenek de gelirken kalan 50 düzeneğin de Eylül ayında geleceği öğrenildi. Yeni düzenekler deprem, sel gibi doğa olayların oluşumunu anlatacak. Ayrıca mevsimlerin oluşumu, güneş ışınlarının dünyaya geliş açısı ve bitkilerin oksijen üretmesi yeni düzeneklerde görülebilecek.
BİZE ULAŞIN