Selçuk Üniversitesi 42 yaşında

Selçuk Üniversitesi’nin 42’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Tören kurucu Rektör Prof. Dr. Erol Güngör’e ithaf edildi

Selçuk Üniversitesi 42 yaşında
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, törende yaptığı konuşmada, "Selçuk Üniversitesi 11 Nisan 1975'te kurulmuş ve bugüne kadar 600 bine yakın öğrenci mezun etmiştir. Üniversitemiz çeşitli değerlendirmelerde ülkemizde 181 üniversite içinde 13'üncü sırada, dünyada ise 28 binden fazla üniversite içinde 902'nci sırada yer alıyor. Amacımız üniversitemizi gerek ülkemizde gerekse dünyada saygın üniversiteler arasında üst sıralara taşımaktır. Bu hedefi gerçekleştirirken en büyük güvencemiz öğretim üyelerimizin özverili ve fedakârca çalışmalarıdır. Bu çalışmaları yaparken kıymetli hocalarımızın geleceğe vizyon sahibi ve özgüvenle yürümelerini sağlamayı kendimize öncelikli vazife saydık. Bu çerçevede gerek özlük haklarının verilmesi ve iyileştirilmesi hususunda gerekse kaynak ve imkân temini hususunda hakkaniyet ve liyakat esasları içerisinde elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

'YAKTIĞI MEŞALE IŞIK TUTACAK'
Bu yılki törenleri Selçuk Üniversitesi'nin kurucu rektörlerinden Merhum Prof. Dr. Erol Güngör temasıyla kutladıklarının altını çizen Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, "Kıymetli rektörümüzü sadece rektörlük faaliyetleriyle açıklamak doğru olmaz ve hocamıza karşı haksızlık olur. Müslüman Türk aydın kimliğinin en önemli temsilcisi olan kıymetli hocamızın yıllar önce yaktığı meşale günümüze ve geleceğimize ışık tutacak niteliktedir. Bir sosyalpsikolog olarak, akademik çalışmalarının yanı sıra, fikir adamı hüviyetiyle, milletimizi ve medeniyetimizi ilgilendiren konular üzerinde durmasını ve fikir üretmesini, bunu yaparken de 'millî' ve 'yerli' kalmayı başarabilmesi çok kıymetlidir. Erol Güngör'ün hatırasına sahip çıkmanın sadece vefa borcunun değil, ondan öğreneceklerimize duyduğumuz ihtiyacın da bir yansıması olarak görülmelidir. Sözlerimi sonlandırırken binlerce yıldır yurt tuttuğumuz bu topraklarda daha nice bin yıllar geçirmeyi dileyerek saygılarımı sunarım" dedi. Merhum Prof. Dr. Erol Güngör'ün oğlu Turhan Güngör'e Konya Valisi Yakup Canbolat, çiçek ve plaket takdim etti. Etkinliklerin sonrasında, konuklara ve öğrencilere Keykubat Köşkü'nde 'Geleneksel Selçuk Pilavı' ikram edildi. Öğrenciler, aynı zamanda müzik eşliğinde Selçuk Üniversitesi'nin 42. yaşını eğlenerek kutladı.
BİZE ULAŞIN