Bildiğiniz künefeleri unutun

Künefezade Konyalıları künefe ile tanıştırıyor. Ancak künefeyi bambaşka bir lezzetle damaklara sunuyor. Burada tam 20 çeşit künefe var. Künefenin yanında süt ve meyve de ikram ediliyor

Bildiğiniz künefeleri unutun
Künefezade bir tatlı restoranı. 20 yıl Alanya ve Antalya'da kafe ve restoran işiyle uğraşan Emrah Aker, Künefeza'yi 13 ay önce kurdu.
Aker, tüm iş birikimi ve deneyimini Künefezade'de ortaya koydu. Size sadece Künefezade'ye gidip bu lezzetleri tatmak, tatlı restaurantıyla tanışmak kalıyor. Künefezade'yi biraz daha yakından tanımak isterseniz röportajımız Emrah Aker'le...
Tatlı işinin kafe işinden farkı nedir?
Özen isteyen bir iş. Mesela kafe ufak tefek hataları kaldırıyor. Ama tatlı öyle değil. En küçük bir hata size çok pahalıya mal olabiliyor. Biz de her ürünümüzde, her sunumumuzda hassas, dikkatli, özenli davranıyoruz.
Künefe Konya'nın yeni yeni alıştığı bir tat. Sizin tatlınızın diğer künefelerden farkı nedir?
Ustalarımız özel. Gaziantep'ten buraya geldiler. Artı kullandığımız ürünler çok taze ve birinci sınıf. Konya'da pek çok künefe dondurulmuş olarak hazırlanıyor. Bizimki taze yapılıyor. Glikoz şurubu hiç kullanmıyoruz. Tamamen doğal şerbet kullanıyoruz.
Müşterinin buraya her geldiğinde aynı lezzeti alması da çok önemli değil mi?
Aldığımız güzel tepkiler zaten bizi bu işe teşvik etti. Güzel tepkiler bizi alanımızda şubeleşmeye yönlendirdi. Bu kadar şubeleşme fikrimiz yoktu. İlk şubemizi Meram Yeni Yol üzerinde açmıştık. Devamında Selçuklu şubemiz ve İzmir şubemizi de peş peşe hizmete sunduk. Ramazan sonrasında da imalathanemizi açarak daha büyük çapta üretim yapmayı planlıyoruz. Şu anda tüm ürünler şubelerimizin kendi bünyesinde yapılıyor. Ama fabrika kurulduğu zaman oradan yapılıp gönderilecek. Lezzet ve ürün kalitesi olarak şu anda da hiçbir fark yok. Tat, ürün, mönü her şey aynı.
Künefe deyince akla gelen görüntü; arasında peynir, üzerinde fıstık olan bir tatlı. Sizin mönünüze baktığımızda çok çeşitli künefeler var. Bunlar sizin tarifleriniz mi?
20 çeşit künefemiz var. Kendi buluşlarımız ve bizden önce Gaziantep'te bu işi yapan arkadaşlarımızın buluşları var. Bunun 11 tanesi Gaziantep'teki arkadaşlarımızın yaptıkları çeşitte. Diğerleri ise bizim buluşlarımız. Hammaddeler aynı ama kimisinin içi farklı kimisinin dışı. Tatlı gelene kadar müşterilere süt meyve ikram ediyoruz. Sütü ikram etmemizdeki neden mideyi rahatlatması ve tatlının ağırlığını alması. Bu yüzden sütü tatlının yanında içmelerini tavsiye ediyoruz.
Tel kadayıfı nereden temin ediyorsunuz?
Burada biz döküyoruz.
Künefe Konyalıların damak tadına hitap eden bir tatlı mı?
Gelen tepkiler şu anda çok iyi. Künefe kültürünü oluşturmaya çalışıyoruz. Ziyaretlere giderken götürülebilen, kutlamalarda akla gelecek bir tatlı olması için uğraşıyoruz. Paket ambalajlarımız var. Tepsiyle birlikte paket yapıyoruz. Paket satışlarımız da çok yoğun. Eğer uzun yola gidecekseniz 5 dakika ısıtmalısınız diye izahını yapıyoruz. Şerbetini de veriyoruz. Hiçbir sıkıntı olmuyor.

YATIRIMLARIMIZ HIZLI BÜYÜME ÜZERİNE
Künefezade'yi başka illerde ne zaman göreceğiz?
Tahmin ediyoruz ki 3 ay içinde fabrikamızı işleve geçireceğiz. Şu anda bayilik isteyenler var. Kendi bünyemizde de iş yerleri açacağız. Tahmin ediyoruz yılbaşına kadar bunların hepsi tamamlanmış olacak. Ondan sonra da yurtdışına yoğunlaşmak istiyoruz. Hızla büyümeyi planlıyoruz. Yaptığımız yatırımlar bunun üzerine.

ARAPLAR'IN TATLISI
Künefe Türk tatlısı mı?
Osmanlı zamanında askerler Arap ülkelerine gitmişler, orada öğrenmişler. Aslında Araplar'ın tatlısıdır. Sonra Türkiye'ye geldiklerinde burada yapmaya devam etmişler. Damak tadımıza uygun hale getirmişler. Türkiye'de asıl yayıldığı yer ise Hatay'dır. Orada peynirli ve peynirsiz olmak üzere 2 çeşidi vardır. Bölgelerin ayrı ayrı künefe çeşitleri vardır. Bizimki Gaziantep, Urfa yöresine ait. Ürünlerimiz de zaten oradan geliyor.
İnsanlar iyi bir künefe yediğini nasıl anlar?
Tabii damak tadına bağlı ama künefede en önemli şey yağdır. Biz 4 tane yağın karışımından yapıyoruz. Bazı tatlılar yendikten birkaç saat sonra insanı rahatsız eder. Bu da kullanılan yağdan kaynaklanır. Bizim tatlılarımız hafif olur.
BİZE ULAŞIN