Yüzde 5’lik büyüme örnek bir başarı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılının 1. Çeyrek Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre yılın ilk üç ayında Türkiye ekonomisi yüzde 5 büyüdü.Konya iş dünyası büyüme rakamlarını SABAH'a değerlendirdi. Yüzde 5'lik büyümenin dünyada örneği olmayan bir başarı olduğunun altını çizen iş dünyası temsilcileri "Tek hedefimiz bu başarının sürdürülebilir olmasını sağlamak" diye konuştu

Yüzde 5’lik büyüme örnek bir başarı
Türkiye büyüme rotasına girdi
Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, "Dünyanın büyümeyi adeta mumla aradığı bir dönemde, Türkiye'nin yüzde 5 büyümesi dünyanın takdir etmesi gereken çok önemli bir başarı. Bu büyüme oranı Türkiye'nin tekrar güçlü bir büyüme rotasına girdiğine işaret ediyor, ancak güçlü büyümenin kalıcı olabilmesi için piyasanın sürekli olarak reformlarla desteklenmesi gerekiyor" dedi.

YILA GÜÇLÜ GİRİŞ YAPILDI
Başkan Kütükcü, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 ile beklentilerin çok üzerinde büyüyen Türkiye ekonomisinin başarısının altında üretim olduğuna işaret ederek şöyle devam etti: "2016'yı yüzde 2.6 büyüme ile tamamlayan ülkemiz, bu yıla güçlü bir büyüme performansıyla başladı. Yüzde 5'lik büyümeye, ihracatın uzun bir aradan sonra yüzde 2.2 destek verdiğini ve yine ilk çeyrekte sanayinin yüzde 5.3 büyüyerek, büyümede öncü sektör olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra tarım sektörü yüzde 3.2, inşaat sektörü yüzde 3.7, hizmetler sektörü ise yüzde 5.5 büyüme kaydetti. İnşallah Türkiye 2017'nin tamamında da bu güçlü büyüme performanslarını gösterecek ve dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yerini alacaktır."

Ülke ekonomisi rayına oturdu
Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, "Türkiye ekonomisi, 2016 yılında gerçekleştirdiği yüzde 2.9 büyümenin ardından 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5 oranında büyüdü. 2016'nın son çeyreğinde başlayan toparlanma eğiliminin 2017 ilk çeyreği ile birlikte hızlı büyümeye dönüştüğünü görmekteyiz. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları ülke ekonomimizin rayına oturduğunu göstermektedir" dedi.

SANAYİCİYİ KUTLADI
Başkan Öztürk "Büyümede özel sektör üretiminin, ihracatın, istihdamın büyük katkısı bulunmaktadır. Böylesine bir dönemde üreten, yatırım yapan, dünya pazarlarına açılan, istihdam sağlayan; ülkesinin büyümesinde katkısı olan tüm tüccar ve sanayicilerimizi kutluyorum" diye konuştu. Başkan Öztürk şöyle devam etti: "Sanayi üretimindeki hızlı artışın yanı sıra üretim, ihracat ve istihdamda canlanma sürmektedir. Ekonomik göstergeleri etkileyen tüm bu olumlu gelişmeler ile birlikte ikinci çeyrekte daha hızlı büyüme gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. Ekonomi yönetimi, devlet, özel sektör birlikteliği ile Türkiye ekonomisi tüm dünyadan pozitif olarak ayrışmaya devam ediyor. Yüzde 5 oranında büyüme dünyada örneği olmayan bir başarıdır. Hedefimiz bu başarının sürdürülebilir olmasını sağlamaktır." Reel sektörün büyümeye katkısının artırılması için beklentilerinin karşılanması gerektiğini ifade eden Başkan Öztürk, "İlk beklentimiz faiz oranlarının daha aşağı seviyelere hızla çekilmesidir. Ekonomiye dönük olarak yapısal reformların kararlılıkla uygulaması gerekmektedir" dedi.

Büyüme rakamları heyecanımızı artırdı
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, yüzde 5 büyümenin son derece büyük bir oran olduğunun altını çizdi. Yıldırım, "Gayrisafi yurtiçi hasıla ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2017 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 arttı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 14,3 artarak 641 milyar 584 milyon TL oldu" dedi.

RAKAMLAR UMUT VERİYOR
Rakamların ileriye dönük umut verici olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi: "Açıklanan rakamlar biz sanayicileri son derece sevindirdi. Ortadoğu'daki gelişmeler, Türkiye'nin yakın tarihteki yaşadığı olaylar, terörle verilen amansız mücadeleye rağmen, hamd olsun ülkemiz ekonomide son derece iyi sinyaller veriyor. Büyüme rakamları, doların ateşinin sönmesi, borsanın yükselişi ve ticari hacimdeki artış ülke ekonomisinin geleceğe yönelik daha iyi yerlere geleceğini gösteriyor."

Yabancı yatırımcıya güven geldi
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, "Beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme oranı iş dünyası açısından son derece cesaret vericidir. Her alanda kendisi ispatlayan ülkemizin ekonomi alanında da varım dediğinin bir kanıtıdır" dedi. Başkan Ömer Faruk Okka, "2016 yılında artan terör olayları ve 15 Temmuz darbe girişiminin gölgesinde geçiren ülkemizin, ekonomik moral olarak bu verilere çok ihtiyacı vardı. Bu büyüme rakamları pek çok yatırımcı ve uluslararası sermayeye Türkiye'ye yatırım yapması açısından önemli bir güven verecektir. Türkiye nasıl bir olumsuz hava içinde olursa olsun, piyasa üretim ve büyüme yönünü hiç değiştirmemiştir" görüşünü dile getirdi. Başkan Okka şöyle konuştu: "MÜSİAD Konya Şubesi olarak, Dünya ekonomi piyasalarında yaşanan son gelişmelere ve yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen, Türkiye ekonomisinin büyümesini bir kez daha takdirle karşıladık. Dış ticaret verilerinin ihracat yönünde daha da yüksek seviyelerde olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ekonomimizdeki büyüme ilerleyen dönemlerde daha da artacaktır. Reel sektörü destekleyen, üretimi ve ihracatı önceleyen, büyüme ve istihdamı önemseyen reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bu zor şartlar altında büyük sorumluluk alarak üretmekten vazgeçmeyen ve ülkemizin büyümesinde kilit rol oynayan sanayicilerimizi ve işadamlarımızı bir kez daha kutluyorum."
BİZE ULAŞIN