'Organ bağışında en büyük engel bilgi eksikliği'

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, ülkemizde organ bağışı konusunda en büyük engelin, beyin ölümü konusundaki bilgi eksikliği olduğunu söyledi.

'Organ bağışında en büyük engel bilgi eksikliği'

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla konuşan Dr. Ertan Değirmencioğlu, en sık nakil yapılan organların böbrek, karaciğer, kalp ve akciğer olduğunu belirtti. Değirmencioğlu, "Tüm dünyada bazı doku ve organlar canlı bağışçılardan (donör) sağlanabiliyor olsa da yapılan nakil işlemlerinin çoğunda beyin ölümü gerçekleşmiş insanlara ait organ ve dokular kullanılmaktadır. Ülkemizde canlı bireylerden nakiller kadavraya oranla daha fazla yapılmaktadır. İdeal olan kadavra nakillerinin çok daha fazla yapılmasıdır. Söz konusu nakil işlemlerinde hastaya uygun donör bulmak kolay olmadığından, Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015 yılından bu yana tüm dünya çapında 140 binin üzerinde hasta kendisine uygun bir organ ya da doku bağışlayacak bir donör beklemektedir" dedi.

8'DEN FAZLA ORGAN NAKLEDİLEBİLİYOR

Türkiye'de organ bağışı konusunda en büyük engelin, beyin ölümü konusundaki bilgi eksikliği olduğunu anlatan Değirmencioğlu şöyle devam etti:
"Beyin ölümü tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşsüz bir şekilde kaybolması durumudur. Beyin ölümü gerçekleşmeyen hiçbir hastadan organ nakli yapılması mümkün değildir. Sağlıklı ve 18 yaşından büyük her birey organ bağışında bulunabilmektedir. Bir donörden böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği, barsak ve deri gibi 8'den fazla organ ve dokuların naklinin yapılabileceği düşünüldüğünde, pek çok hastanın hayatının kurtarılabileceği ve yaşam kalitesinin artırılabileceği gibi bu hastaların eşlerinin, çocuklarının, ailelerinin ve sevenlerinin de hayatlarının daha kolay, mutlu ve sağlıklı olmasının sağlanabileceği unutulmamalıdır."

BİZE ULAŞIN