Engelleri sevgiyle aştılar

Minik Melek’i engelli olduğu gerekçesiyle öz annesi hastanede terk etti. Koruyucu ailesi de engelli diye geri verdi. Onu şefkatle kucaklayan yeni ailesi sayesinde ilk adımlarını attı

Engelleri sevgiyle aştılar
Konya'da annesi tarafından hastanede terk edilen hidrosefali hastası yüzde 80 engelli Melek, verildiği ilk koruyucu aile tarafından "bakamayacağız" denilerek yuvaya geri bırakıldı. Altı aylık ikizlerini kaybeden Gelir ailesi, 'bir hayat kurtaralım' düşüncesiyle Melek'i sahiplendi. Minik Melek, yeni ailesinin yanında hem konuşmaya hem de yürümeye başladı.

ANNESİ ENGELLİ DİYE İSTEMEDİ
Konya'da bir hastanede gözünü açtıktan sonra annesi tarafından "bebeği istemiyorum" dilekçesiyle terk edilen Hidrosefali hastası yüzde 80 engelli Melek, beynine şant takıldıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yuvaya alındı. Sürekli doktor kontrolleri yaptırılan ve fizik tedavi gören Melek, koruyucu ailenin yanında verildi. 3 gün çocukla birlikte yaşayan aile, engelli çocuğa bakamayacaklarını belirterek Melek'i tekrar yuvaya getirdi. Melek, ağlayarak yuvaya döndükten sonra akaryakıt satış yöneticisi olan Hakan Gelir (29) ile hemşire eşi Medine Gelir(34) engelli bir çocuğa koruyucu aile olmak istediklerini belirterek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurdu. Koruyucu aile birimi tarafından gerekli incelemeler yapılan çift, yuvaya çağrılarak üç yaşındaki Melek ile tanıştırıldı.

O BİZİM KÜÇÜK MUCİZEMİZ
6 aylık dünyaya gelen ikiz bebeklerinden birisini 7, diğerini de 30 gün yaşadıktan sonra kaybeden çift, Melek'i ilk gördükleri o anı SABAH'a anlattı. Anne Medine Gelir, "Evlendiğimizde koruyucu aile olmayı düşünüyorduk ancak ikiz çocuklarımızın olacağını öğrenince ertelemiştik. Başvurudan sonra telefon geldiğinde elim ayağım titredi. Hemen yuvaya gittik. Gördükten sonra odadan çıkıp eşimin elinden tutup 'Melek'i ihtiyaçlarını karşılayabilir miyiz?' dedim. 2 dakika içinde karar verip Melek'i yuvadan eve getirdik. O bizim küçük mucizemiz. Bugüne kadar kendi ayaklarının üzerinde durmuş, hiç yılmıyor. Yürümek için çok gayret gösteriyor. Yürüme engelini 5 yaşına kadar inşallah aşacağız. Bir ay sonunda bana 'anne' eşime de 'baba' diyerek seslenmeye başladı" dedi.

"AMACIMIZ HAYAT KURTARMAK"
Yuvaya başvuran birçok ailenin sarı saçlı, mavi gözlü çocuk istediğini belirten baba Hakan Gelir "bazı aileler sipariş gibi yuvadan çocuk istiyor. Engelli çocukların hiçbir eksiği yok. Sadece onların mağduriyeti var. Evimize geldiğinden bu yana hayatımız değişti. Onun gözüne baktığımda gördüğüm mutluluk benim için en büyük hazine" diye konuştu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğündeki Çocuk Gelişim Uzmanları, küçük kızın koruyucu aile öncesinde konuşamadığını, bir aylık süre içerisinde de 5-6 kelime çıkartmaya başlamasının sevindirici olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN