2018 şahlanış yılı olacak

2017’de ihracat yapan iller arasında 13. sıraya yerleşen Konya, ihracatta 1 milyar 564 milyon dolarla rekor kırdı. Küresel ekonomiye entegre olan Konya sanayisi bu yılki hedefini 1.8 milyar dolara çıkardı. 2018 şahlanış yılı olacak

2018 şahlanış yılı olacak
Konya; ihracat, sanayi üretimi, işsizlik, girişimcilik gibi birçok alanda Türkiye rakamlarından daha fazla artış göstererek ülke ekonomisine pozitif katkı sağlayan şehir haline geldi. 2017 yılında, ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırılarak, en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı. 2016'ya göre yüzde 17,4 artışla ihracat 1 milyar 564 milyon dolara yükseldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, en fazla ihracat yapan iller arasında Konya'nın, 2017 yılında bir önceki yıla göre 2 basamak yükselerek 13. sıraya yerleştiğini söyledi. Öztürk, "Konya, Türkiye'de 2017 yılında en çok ihracat yapan 15 il içerisinde, 2016 yılına göre ihracatını en çok artıran 4. il konumundadır. Konya'da ihracatçı firma sayısı yüzde 6,2 artış ile bin 820'ye ulaşmıştır ve Türkiye genelinde ihracatçı firma sayısı bakımından 6'ncı il konumundayız." dedi.

'İŞ DÜNYASINA MORAL OLDU'
Türkiye açısından zor geçen 2016 yılının ardından 2017'nin ekonomide çarkların hızlandığı, iş dünyasının umudunun güçlendiği bir yıl olduğunu belirten Selçuk Öztürk, "Türkiye, AB, G20 ve OECD ülkelerine fark atmıştır. Bu güçlü büyüme performansı, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Moody's ve Fitch'in de aralarında bulunduğu uluslararası kurum ve kuruluşların tahminlerini aşmıştır. Söz konusu kuruluşlar, Türkiye ekonomisine yönelik tahminlerinde düzeltmeye gitmek zorunda kalmıştır. Ülkemizin gösterdiği büyüme performansı iş dünyasının moral ve motivasyonunu arttırmıştır" diye konuştu.

HEDEF MARMARA HAVZASI
İhracatta ilk sırada yer alan makine ve aksamlarının Sanayi sektöründe ihracatını yüzde 20.5 artırarak liderliğini koruduğunun altını çizen Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, "Makine sektörümüzün ardından ikinci sırada yer alan otomotiv endüstrimiz yüzde 17.17'lik artışla 329.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Tüm sanayi sektörlerimizin ihracatını artırmayı başardığı 2017 yılında Konya'mızda öne çıkan savunma sanayi ise yüzde 6.6'lık ihracat artışı yakaladı" dedi. Konya'nın Adana, Denizli, Kayseri, Gaziantep ve Eskişehir gibi emsal iller arasında en güçlü ihracat artışını yakaladığını belirten Kütükcü, "İnşallah 2018 yılında üretim ve ihracat performansımızı artırarak Türkiye'nin yeni Marmara Havzası olma iddiamızı dah

TAHIL ÜRETİMİ YÜZDE 3.3 ARTTI
Vergi indirimleri, üretim ve istihdam destekleri ile Kredi Garanti Fonu ile sağlanan kaynakların iş dünyasının çalışma ortamını artırdığını kaydeden Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik ise 2017'nin tarımsal açıdan da rekolte açısından verimli geçtiğini, Tahıl ürünleri üretiminin yüzde 3.3, sebze üretiminin yüzde 2, meyveler üretimin ise yüzde 10 arttığını kaydetti. Başkan Çevik, devletin iş dünyasına "Biz sizin arkanızdayız" mesajını önemsediklerini, 2018 yılında daha çok üreterek ülke ekonomisinin şahlanış yılı olacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN