Seydişehirlilerin Gönlünü Kazanan Kaymakam Sonel İlçeye Veda Ediyor

Seydişehirlilerin Gönlünü Kazanan Kaymakam Sonel İlçeye Veda Ediyor
Konya’nın Seydişehir ilçesinde geldiği günden bu yana uyguladığı projeleri ile tüm Seydişehir halkının gönlünde yer eden Kaymakam Tuncay Sonel, son açıklanan 2015 Mülki İdari Amirler Kararnamesi ile 1. Derece Kadrolu Bandırma Kaymakamlığına atanması dolayısıyla ilçeye veda ediyor.
Daha önceki görev yaptığı yerlerde HAYDES’ i (Hayırsever Desteği) devreye koyarak yüzlerce derslik, sağlık ocağı ve istihdama yönelik projelerin yanı sıra sosyal projeler ile de vatandaşın gönlünü kazanan Kaymakam Sonel Seydişehir’e atanmasından bu yana geçen sürede Seydişehirlilerin de gönlünü kazandı. Kaymakam Tuncay Sonel ilçeye gelir gelmez başlattığı ilk proje ile yetim ve öksüzleri kayıt altına aldı. Proje kapsamında ilçe merkez, kasaba ve köylerinde tespit edilen 281 yetim ve öksüz çocuğa Kaymakam Tuncay Sonel tarafından mektup yazılmış, mektubun sonunda ise her çocuğa “Anne ya da Baban hayatta olsaydı özlemini çektiğin ve onlardan almasını istediğin şey ne olurdu?” diye sorularak istekleri yerine getirmişti. Bu kapsamda hazırlanan armağanlar tek tek yetim ve öksüzlerin evlerine gidilerek 123 dizüstü bilgisayar, 64 bisiklet, 8 genç odası takımı, 19 cep telefonu, 11 fotoğraf makinesi, 3 gitar, 12 kıyafet, 23 oyuncak, 3 mp5, 1 televizyon verilirken 8 çocuğa dershane desteği verildi. Kaymakam Sonel yetim öksüzleri sadece bu proje kapsamında değil sürekli takiplerini yaparak hafta sonlarını da onlarla geçirirken son hazırlanan proje ile yetim ve öksüz öğrencileri Eyvah Eyvah3 ve Karlar Ülkesi’ni izlemek üzere Konya’da sinemaya da götürdü.
KİMSESİZLERİ DE UNUTMADI
Kaymakam Sonel hayata geçirdiği sosyal projelerinde her yaştan insanın ihtiyaçlarını karşılarken, özellikle yaşlı ve bakıma muhtaç, engellileri unutmadı. Kaymakam Tuncay Sonel hayata geçirdiği “Kimsesizlerin kimi” Projesi kapsamında ilçe genelinde ihtiyaç sahibi, yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aileler ziyaret edilirken, özellikle evlerini temizleyemeyecek ve kişisel bakımlarını yapamayacak durumda olan engelli ve yaşlıların evleri Kaymakamlık tarafından oluşturulan gönüllü ve hayırsever bir ekiple temizleniyor ve onların kişisel bakımları yapıldı. Ekipte bulunan sağlık personelince de gerekli sağlık desteği verilirken bir başkası ile konuşmaya hasret yaşlılarla da sohbetler yapıldı. Bu projede görev alanlar ise gönüllü olarak bu çalışmayı gerçekleştirdi. .
Seydişehir genelinde ihtiyaç sahibi olup, evlenmekte zorluk çeken gençlerinde imdadına yetişen Kaymakam Sonel, genç çiftlere düğün öncesi maddi ve manevi destek verirken düğün de balayı ya gönderdi. Kaymakamlık olarak evlenen çiftlere gelinlik, damatlık, altın ve ihtiyacı olan bir beyaz eşya ile üç günlük balayı imkanı sağlandı.
Seydişehir merkez, kasaba ve köylerinde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerden yeni bebeği olanlara Kaymakamlık tarafından altınlı bebek seti ve çiçek hediye edildi. İki yıl önce başlatılan proje kapsamında zaman zaman Kaymakam Tuncay Sonel’in de ekibiyle birlikte yapmış olduğu ev ziyaretlerinde, yeni bebek sahibi olan annelere çiçek, bebeğinde ilk altı aylık olan tüm ihtiyaçlarını karşılayacak altınlı armağan seti hediye edilerek “Hoş Geldin Melek Sefalar Getirdin” denildi.
“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BURS”
Daha önce birçok başarılı projeye imza atarak yoksul, düşkün ve gariplerin elinden tutan Kaymakam Sonel, HAYDES’i devreye sokarak Kaymakamlık bünyesinde bir kaynak oluşturarak Seydişehirli olup, dışarıda okuyan maddi imkansızlıklar çeken üniversite öğrencilerine hayırseverlerin de desteği alınarak 207 öğrenciye eğitim yardımı yapıldı. Bunun yanı sıra İlçe genelinde SBS ve üniversite sınavı kapısında bulunan ilköğretim 8. Sınıf öğrencileri ile lise son sınıfta okuyan bin 967 öğrenci, Kaymakam Tuncay Sonel başkanlığında oluşturulan öğrencilerin öğretmenlerinin de bulunduğu heyetlerce moral ve motivasyon amacıyla evlerinde ziyaret edildi. Kaymakam Sonel’in bu projelerinin yanı sıra “Hatırlanmak bir gün değil her gün projesi” ile Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, tarafından kurulan komisyonlar ile merkez, kasaba ve köylerdeki engeli olan vatandaşlar “hatırlanmak bir gün değil her gün projesi” başlatıldı. Proje kapsamında bin 18 engeli olan vatandaşın ilçe genelinde tespiti yapıldı ve zaman zaman bu kişiler ziyaret edildi. Ayrıca engeli olan vatandaşların resmi dairelere daha kolay ulaşmaları ve ihtiyaçlarını kendilerinin karşılayabilmesi için Hükümet Konağı girişine engelli rampası, bina içerisine ise engelli asansörü yapıldı. Ayrıca kanser hastası olup da maddi imkansızlıklar sebebi ile tedavisine devam edemeyen vatandaşlar tedavilerinin yaptırılması amacıyla Kaymakamlığı ait minibüsle evlerinden alınarak vakıf personeli eşliğinde Konya ve değişik illere ücretsiz götürülerek tedavi olmaları sağlandı.
“Gonca Güllerimiz Solmasın Projesi” kapsamında ilçe genelinde okul öncesi eğitiminden faydalanan çocukların sayısını çoğaltmak için konu üzerinde önemle durularak ev ev gezilerek okul öncesi eğitim çağındaki çocuklar tespit edilip, bunların okul öncesi eğitiminde faydalanmaları için fiziki mekanlar hazırlanarak, her çocuğa oyuncak ve kırtasiye yardımı yapıldı. Bu çalışmalar sayesinde ilçede okul öncesi oran yüzde 95 seviyelerine yükseltildi. “Oku kitabını al altınını” ve “yeteneklerimi keşfediyorum” projeleri kapsamında ise bir yandan öğrenciler okumaya yöneltilirken bir yandan da yetenekleri doğrultusunda uzman eğitimciler tarafından yetenekleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Bu projeler kapsamında ilçe genelindeki 35 ilkokul, 21ortaokul ve 12 liseden toplam 68 okuldan 3’er öğrenci olmak üzere toplam 204 öğrenciye çeşitli armağanlar verilirken, yetenekli öğrencilere ise yeteneklerine göre spor malzemesi, müzik aletleri dağıtılarak eğitimlerine başlanıldı. Bunun yanı sıra Kaymakam Sonel, Türkiye Şampiyonasında ve Uluslararası Turnuvalarda dereceye giren sporcular da altın ile ödüllendirilerek hem onura ediliyor hem de daha büyük başarılar için motive edildi.
CUMHURİYET ÇINARLARI UNUTULMADI
Cumhuriyetin ilanı çerçevesinde yapılan kutlamalar Kaymakam Tuncay Sonel’in ilçeye atanması ile örnek proje ile yapılıyor. Nüfus Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma Vakfına tespit ettirdiği, Seydişehir merkez, kasaba ve köylerindeki hayatta olan 1923 doğumlu Cumhuriyet ile yaşıt vatandaşlar Cumhuriyet Bayramı öncesi ziyaret edildi. Kaymakam Sonel başkanlığında, jandarma komutanı, emniyet müdürü, ilçe sağlık müdürü, nüfus müdürü ve vakıf personelinden oluşan ekip tarafından evlerinde ziyaret edilen Cumhuriyet yaşıtları aynı zamanda sağlık kontrolünden de geçiriliyor. Sağlık durumu iyi olanlar ise 29 Ekim kutlamalarına getirilerek protokolde bayramı seyrettirildi.
Seydişehir Kaymakamlığınca hayırsever vatandaşların da desteği alınarak, Kaymakam Tuncay Sonel’in bizzat seçerek aldığı 230 koç, süslenerek ve kına yakılarak kaymakamlık personelince kurban bayramı öncesi başta şehit aileleri olmak üzere yetim ve öksüzler, ihtiyaç sahibi, engelli ailelilerin evlerine kadar bırakıldı. Günün geç saatlerine kadar süren kurbanlık koçların dağıtımında özellikle, çocuklar kendilerine gönderilen kurbanlık koçlara sarılarak bayram sevincini erken yaşadı.
Seydişehir genelinde kader mahkumu tabir edilen, şuan tutuklu ve hükümlü olup da ailesi zor durumda olanlara proje kapsamında ev ziyaretleri yapıldı. Yapılan ziyaretlerde devlet olarak yetim, öksüz, engelli, yaşlı ve ihtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra kader mahkumu dediğimiz tutuklu ve hükümlü olup da cezaevinde bulunan vatandaşların zor durumda olan ailelerini tespit edilerek onlara maddi ve manevi destek veriliyor. Çocuğunun eğitimi ya da sağlık konusunda sıkıntıları olan bebek, çocuk, yaşlı aile bireylerine devletin sıcaklığı gösteriliyor.
Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel tarafından ilk olarak geçen yıl başlatılan ve tespiti yaptırılan bin 642 öğrenci için LCW ve Legato Firmaları tarafından hazırlanan paketler öğrencilere özellikle evlerinde teslim edildi. Son bir yılda yapılan yardımlarla birlikte bin 642 çocuğa giysi yardımı yapılmış oldu. İhtiyaç sahibi 60 çocuğumuza sünnet şöleni yapılarak ve armağanları takdim edilerek hayatlarında unutamayacakları bir anı yaşatıldı.
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER UNUTULMADI
Şehit aileleri ve gaziler hr zaman evlerinde ziyaret edilip, gönülleri alındı. Ayrıca 25 şehit ailesi uçakla Doğu Karadeniz Gezisine götürüldü. Her Cuma günü hastaneler ve hastalar ziyaret edilerek hem hal hatırları soruluyor hem de bir ihtiyaçları varsa yerinde görülerek giderilmeye çalışılıyor. Kaymakam Tuncay Sonel, ilçeye atandığının haftası makam odasının kapısına "Kapıyı vurmadan girin" yazısı astırarak bu tavrıyla vatandaşla devletin arasında kapalı kapılar olmaması gerektiğini gösterdi. Vatandaşa devletin sıcaklığını gösteren Sonel, Kaymakamlık binasında, vatandaşların sorunlarının dinlenmesi ve başvuracakları işlemlere göre dairelere yönlendirilmesi devletin güler yüzünün daha ilk basamakta vatandaşa gösterilmesi amacıyla "Tatlı Dil Güler Yüz" masası oluşturuldu. Kaymakam Sonel, bunların yanı sıra beraberinde ki heyet ile birlikte haftanın Perşembe günü kurulan sebze pazarını ziyaretinde hem vatandaşlar ile hem de pazar esnafı ile bir arada olarak, onlara hayırlı işler dileyerek, hem gönülleri alınıyor hem de varsa bir sorunları dinlenip çözüm bulmaya çalışılıyor. Barınma problemi olan ihtiyaç sahibi ailelere evler yapılıyor. İstihdama yönelik projeler kapsamında işadamlarıyla görüşülüp yöreye yatırımlar yapılması teşvik ediliyor. Son olarak iki yatırımcının termal alanında yapacağı 100 milyon liralık yatırım süreci devam ediyor. Yöreye ait Küpe Balı ve Yaylacık Organik Çileği’nin patenti alınarak yöresel ürünlere sahip çıkıldı.
İlçe genelinde HAYDES projesi kapsamında devlet-vatandaş işbirliği ile birçok okul ve diğer kamu yatırımları ilçeye kazandırılırken yine Devlet Vatandaş İşbirliği kapsamında Kaymakamlığın kurduğu ekiplerce Seydişehir merkez, kasaba ve köylerindeki okullar bakım ve onarımdan geçirildi.
"ALLAH’IN RİZASINI VE BU GARİPLERİMİZİN HAYIR DUASINI ALMAK ÇOK ÖNEMLİYDİ"
Kaymakam Sonel, biz fikri ile Seyyid Harun Veli Diyarında çalışmanın onurunu yaşadıklarını belirterek, “Yetim, öksüz, engeli olan vatandaşlar şehit aileleri ve gazilerimiz ve yaşlılarımız başta olmak üzere devletimiz sıcaklığını, şefkatini, güler yüzünü onlara göstermeye çalıştık. Kendimize, anamıza ve babamıza nasıl davranılmasını istiyorsak vatandaşımıza da o şekilde davranıp gönüllerini almaya çalıştık. Yol yaparız, bina yaparız ama en uzaktaki bir yetimi, bir öksüzü ya da bir garibi unutursak bu yaptıklarımızın hiçbir önemi kalmaz. Kim ne derse desin Allah’ın rızasını ve bu gariplerimizin hayır duasını almak çok önemliydi. Meslek hayatımız boyunca kapımız her zaman vatandaşımıza sonuna kadar açık olmuştur. Önemli olan da görev yaptığınız yerden ayrıldıktan sonra gönüllere girmiş olarak hatırlanmaktır” dedi.
Kaymakam Tuncay Sonel’in atanmasının ardından ise Seydişehir Kaymakamlığına Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü Regaip Ahmet Özyiğit atandı.
BİZE ULAŞIN