Demirtaş’ın Açıklamalarına Tepki

Demirtaş’ın Açıklamalarına Tepki
Heryerde Adalet Platformu Başkanı Özkan Öztürk, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dün yaşanan ve 32 kişinin hayatını kaybettiği patlama sonrası açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir” ifadelerine tepki gösterdi.
Heryerde Adalet Platformu Başkanı Özkan Öztürk yaptığı açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın eylemi gerçekleştirdiği iddia edilen örgütü ve bu örgütün üst aklını kınamak yerine hükümeti kınamasının kime hizmet ettiğinin göstergesi olduğunu belirten Öztürk, “Ey Demirtaş, kimi kime karşı silahlandırmaya davet ediyorsun? Daha dün sen değil miydin, biz Türkiye partisiyiz diye televizyon ekranlarında elinde bağlamayla pozlar veren, 14 Temmuz 2015 tarihinde PKK silah bırakmalı diyen, 7 Haziran seçim sürecinde İzmir’de, Bursa’da mitingler düzenleyerek Türklerden oy isteyen sen değil miydin? Sözde Kürt hareketinin temsilcisi olduğu iddia eden HDP ve onun genel başkanının bu açıklamaları milli birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelik ve suç teşkil eden açıklamalardır. Bu sebeple buradan açıkça çağrıda bulunuyoruz Sayın Demirtaş ve ekibi açıkça Anayasal Suç işlemektedir ve bunu alışkanlık haline getirmiştir. Eğer ülkemiz Hukuk Devleti ise hukuksuz ve hadsiz bu tarz açıklamalara karşı hukuk derhal işletilmelidir ve kan ve kaos siyaseti yapan ve bu tarz hain ve kalleş saldırılardan rant devşirmek isten bu tarz siyasetçiler yargı önünde derhal hesaba çekilmelidir. Bugün akan kandan siyasal rant devşirme günü değil; kavga etme günü değil; analiz yapmak, sebepleri araştırmak ve çözüm üretme günüdür” ifadelerini kullandı.
Özkan Öztürk, Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırarak, “Maalesef buradan tekrar açıkça söylemek istiyoruz, HDP Genel Başkanı teröre yardım ve yataklık etmekten, Cumhuriyet Savcıları derhal soruşturma başlatılması gerekiyor. Bu cesaretin, HDP eş ve genel başkanlarının bu tarz çıkışlar yapmalarının ve son derece cesurca aziz milletimizin gözlerinin içine bakarak ve aziz Kürt halkının gözlerinin içine bakarak kürdü kürde kırdırmaya yönelik, Kürt’ü Türk’e kırdırmaya yönelik Türk Kürt çatışmasını körüklemeye yönelik üst akla hizmet eden tarzda bu tarz açıklamaları açıkça bir ihanet halidir. Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir hukuk sistemi bu tarz ihanet söylemlerine, ihanet beyanlarına olur veremez, cevaz veremez. Cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN