TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Dünyanın cazı İstanbul'da

15 Ekim'de başlayacak Akbank Caz Festivali'nde bu yıl, Cecil Taylor, Terje Rypdal, Ketil Bjornstad, Marilyn Mazur ve Richard Bona isimleri öne çıkıyor

Bu yıl 19'uncusu düzenlenen Akbank Caz Festivali 15 Ekim'de başlıyor. Bu yılki sloganı Şehrin Caz Hali olan ve 25 Ekim'e kadar devam edecek festival birbirinden önemli caz sanatçısını ağırlayacak. Konserler dışında çeşitli atölye çalışmalarının ve panellerin de düzenleneceği festivalin bu yılki mekânları; Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat Merkezi, Babylon, The Seed, Roxy, Asitane ve Ghetto olacak.

FESTİVAL PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

CAZIN HER TADI

Festival ünlü Yunan piyanist Vassilis Tsabropoulos'un Aya İrini'de vereceği konserle başlayacak. Bu yıl festivalin hiç şüphesiz en çok heyecan yaratan ismi, tarzıyla tüm kalıpları yıkan, eleştirmenler tarafından avangart cazın yaratıcılarından biri olarak selamlanan piyanist Cecil Taylor. Sanatçı, 22 Ekim'de vurmalı çalgılar ustası Tony Oxley ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahne alacak. Festivalin diğer ağır toplarından biri de Best Large Ensemble dalında Grammy ödülü kazanan ünlü saksafon sanatçısı Joe Lovano. Sanatçı ve ekibinin konseri ise 23 Ekim'de Cemal Reşit Rey'de olacak.

Kuzey Avrupa cazının en üretken isimleri arasında yer alan Norveçli gitarist Terje Rypdal ile aranjör, kompozitör ve piyanist Ketil Bjornstad'ın 16 Ekim'de Aya İrini'de birlikte verecekleri konser de caz severlerin festival favorilerinden biri olmaya aday gözüküyor.

Akbank 19. Caz Festivali'nin bir diğer konuğu olan dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı Marilyn Mazur, ziller, çıngıraklar, ağaç vurmalılar ve davullar arasında kaybolan sıra dışı performansıyla 24 Ekim'de Cemal Reşit Rey'de müzikal serüvenlerinden bir seçki sunacak. Festivalin merakla beklenen isimlerinden biri olan Kamerun kökenli basçı Richard Bona da bas gitarıyla 24 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey'de olacak.

Akbank Caz Festivali'ndeki diğer konserler ve tarihleri ise şöyle: Bik Bent Braam 'Extremen' 15 Ekim, Hypnotic Brass Ensemble 16 Ekim, İmer Demirer Quartet 17 Ekim, Burçin Buke Quartet 18 Ekim, Justin Adams - Juldeh Camara 20 Ekim, Trio 3, 21 Ekim, Grand Pianoramax featuring Black Cracker aka Celena Glenn 21 Ekim, Aki Takase 22 Ekim, Jose James 23 Ekim, Yakuza (DJ Set) 23 Ekim, İlhan Erşahin's Istanbul Sessions 24 Ekim, Fahir Atakoğlu Trio 15 Ekim, Carl Ludwig Hübsch's Longrun Development of the Universe 16 Ekim, Trio Braam De- JoodeVatcher Quartet featuring Peter van Bergen 16 Ekim.
BİZE ULAŞIN