İstanbul'un portresi çiziliyor

GARAJİSTANBUL'UN İstanpoli projesi kapsamında beş uluslararası sanatçı 'İstanbul için, İstanbullulara ve İstanbul'a dair' oyunlar sahneleyecek. Oyunlardan ilki İstanbul Portreleri adını taşıyor. Belçikalı tiyatro yönetmeni Michael Laub, bu oyunda sahneye çıkacak profesyonel ve amatör oyuncular arıyor. İstanbul Portreleri'nin seçmeleri, 15-24 Ekim'de, hergün saat 11.00 - 20.00 saatleri arasında yapılacak.

Katılımcıların, dans, film, otobiyografik metin, hareket, video, fotoğraf, müzik gibi araçları kullanarak kendileri hakkında 5-10 dakikalık sunumlar hazırlamaları isteniyor. Amaç, katılımcıların eskiden kim olduklarını, şu anda kim olduklarını veya ne olmak istediklerini anlatmaları. 'Sınavı geçenler' kendi portrelerini sahnede canlandıracak.

Performanslar, yerleştirmeler, video ve tiyatro yönetmenliği yapan Michael Laub, daha önce de benzer bir projeyi Almanya'nın Hamburg kentinde hayata geçirmişti.

DÜNYAYI GEZECEK

Diğer oyunların yönetmenleri ise ABD'den Claude Wampler, Belçika'dan Meg Stuart, Almanya'dan Limini Protokoll ve Türkiye'den Övül Avkıran ile Mustafa Avkıran. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamındaki İstanpoli oyunları, 2010 boyunca garajistanbul'da, sonra da dünya sahnelerinde oynanacak. Başvuru için: İstanpoli Prodüksiyon Yönetmeni Ebru Karaca. Hafta içi 14.00-17.00 arası 0532 548 29 08 no'lu telefondan ulaşılabilir.

BİZE ULAŞIN