"3. Evren" yeniden Galataperform'da!

"Ve Diğer Şeyler Topluluğu"; geçtiğimiz sezon yoğun ilgi gören "3. Evren" adlı tiyatro oyununu, yeni sezonda da sanatseverlerle buluşturuyor! Topluluğun alışılmışın dışında bir sahneleme tekniğiyle sunduğu oyun, 24 Ekim 2009, Cumartesi gününden itibaren yeniden GalataPerform'da!

"Üçüncü Evren'in Umudu" adında gerçeküstü bir süpermarkette geçen "3. Evren" adlı oyun; bir zamanlar çarşaflı olan ama şimdilerde göbek dansçısı olarak çalışan Aylin'in, çok zengin ama aşırı derecede çevreci Serine'nin ve eski komünist yeni kapitalist Devrim'in, süpermarkette üçüncü evreni arayışlarını aktarıyor.

"Ve Diğer Şeyler Topluluğu"; "3. Evren" adlı tiyatro oyununu karşılıklı iki alana yerleştirilen seyircilerin ortasında sergilerken, oyunda video aracılığıyla görüntüleme tekniklerinden de yararlanıyor. Oyun sırasında kullanılan video, sahnede yer alan özel perdeler aracılığıyla mekân belirleyici olarak kullanılırken, aynı zamanda oyuncularla interaktif bir ilişki kuruyor. Aslında "non-place" olan (hiçbir yerde geçen) oyun; imajlar aracılığıyla oyun boyunca yeniden yaratılıyor.

Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle sahnelenen "3. Evren"de; geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezon da, Batur Belirdi ve Ayşe Burcu Eren ile birlikte Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu ödülüne sahip Tülin Özen rol alıyor.

Yeşim Özsoy Gülan'ın yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği "3. Evren" adlı oyun; 24 Ekim'den itibaren, her Cumartesi saat 15:30 ve 20:30'da GalataPerform'da izlenebilir.


"Ve Diğer Şeyler Topluluğu" Hakkında
"Ve Diğer Şeyler Topluluğu" 2001 yılında oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim ÖZSOY GÜLAN tarafından kurulmuş olan ve sahnede yeni metin, sahne teknolojileri ve disiplinler arasılık konularına odaklanan bir tiyatro topluluğudur.

2001'den beri, Yeşim ÖZSOY GÜLAN'ın yazıp yönettiği "", "Sene 2084", "Ev-Kakofonik bir Oyun", "Aksak İstanbul Hikayeleri", "Playback", "Son Dünya", "Noter" adlı oyunlar, yurtiçi ve yurtdışında pek çok mekanda, topluluk tarafından sahnelenmiştir.


"Ve Diğer Şeyler Topluluğu"; yurt içinde, 2003 yılında Yeşim ÖZSOY GÜLAN tarafından kurulan Galataperform'dan Kenter Tiyatrosu'na, AKM Aziz Nesin Sahnesi'ne kadar pek çok sahnede oyunlarını sahneleme fırsatı bulmuştur. Topluluğun katıldığı başlıca festivaller arasında Bonn Bienali, Şimdi-Now Festivali (Berlin Hebbel Tiyatrosu), Avrupa'dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali (Wiesbaden) ve İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bulunmakta.

Topluluğun bugüne kadar aldığı ödüller arasında 2005 ve 2007 Lions Halk Jürisi Yenilikçi Tiyatro Ödülü – ("Aksak İstanbul Hikayeleri" ve "Son Dünya" adlı oyunlarla) ve Afife Tiyatro Ödülleri 2006 – Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı ("Aksak İstanbul Hikayeleri" adlı oyun ile) sayılabilir.

"3. EVREN"

Yazan ve yöneten: Yeşim Özsoy Gülan
Video Tasarım: Gülay Yiğitcan
Işık Tasarım: Kemal Yiğitcan
Kostüm ve Dekor Tasarım: Aslı Sever Ersüzer
Oyuncular: Tülin Özen, Burhan Batur Belirdi, Ayşe Burcu Eren

Üç karakter, "Üçüncü Evren'in Umudu" adında farklı bir süpermarkette karşılaşırlar. Her gün uyku saatinden evvel uykuyla uyanıklık arasındaki bir saat 21 dakika boyunca açık olan bu sürreal markette, "3. Evren"e çıkışlarını sağlayacak olan bir kapıyı aramaktadırlar. Her biri kendi içinde büyük çelişkiler taşıyan bu değişik karakterler ürün rafları, indirim kuponları ve gündelik telaşlar arasında, umulmadık zamanlarda aslında yanı başımızda olan bambaşka bir evrenin varlığının peşindedirler. Burası "3. Evren"dir. Bir zamanlar çarşaflı olan ama şimdilerde göbek dansçısı olarak çalışan Aylin, çok zengin ama aşırı derecede çevreci Serine ve eski komünist yeni kapitalist Devrim, Türkiye'nin zıtlıklar içinde var olan çelişkili ama bir o kadar da canlı yapısını temsil etmektedirler. Sonuna ulaşmaya çalıştıkları bir yarış gibi ilerleyen kısıtlı zamanları içinde, aslında her birine ütopyalarını temsil eden üçüncü evreni bulmak için uğraşırlar.

Adres: Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu ISTANBUL
Tel: 0 212 243 99 91
www.galataperform.com
www.vedigerseyler.com

PROGRAM
24 Ekim 2009 – Cumartesi 15:30 ve 20:30
31 Ekim 2009 – Cumartesi 15:30 ve 20:30
7 Kasım 2009 – Cumartesi 15:30 ve 20:30
14 Kasım 2009 – Cumartesi 15:30 ve 20:30
21 Kasım 2009 – Cumartesi 15:30 ve 20:30
28 Kasım 2009 – Cumartesi 15:30 ve 20:30

BİZE ULAŞIN