"Küheylan" Kadıköy'de sahne alıyor

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Deneme Sahnesi 40. yılında, Peter Shaffer'in sahneye alınması en zor olan, oyunculuğu ustalık ve uzun çalışma gerektiren " KÜHEYLAN" (EQUUS) adlı oyununu sahnelendiriyor.

Sevgi SANLI'nın çevirisiyle Türk Tiyatrosu'na kazandırılan bu oyun Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde seyircilerin beğenisine sunuluyor. Ücretsiz olarak sahnelendirilen oyun, merkezin gönüllü ve usta oyuncuları tarafından canlandırılıyor.

Tarih: 16 Ocak 2010 Cumartesi
Zaman: 20:30
Yer: KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ
Adres: CAFERAĞA MAH.BAHARİYE CAD.NO:39 ADLİYE YANI
KADIKÖY

OYUN HAKKINDA
Karakterinin oturmaya başladığı, çok erken ve hassas bir dönemde, farklı toplumsal görüşlere sahip anne ve babasının arasında kalan ve 17 yaşına geldiğinde tutkularının esiri olması sebebiyle, 6 atın gözünü kör eden İngiliz genci Alan STRANG'in ve onu kurtarmaya çalışan doktoru Martin DYSART'ın hikayesidir bu.
Yargıç tarafında görevlendirilen Dr. Dysart tıpkı bir dedektif gibi, çözmeye başlar sırrı. Bunu yaparken, anne ve baba arasındaki değer yargıları farklılığının, bir çocuğu yetiştirmekteki önemini sorgular ve bununla da kalmayarak toplumdaki değer yargılarının (Sosyal-Siyasal-Dini alandaki) bir insana neler yaptırabileceğini ve insanların bu baskılar sonucu çevresini ve kendi doğasını nasıl tahrip edebileceğini gösterir.
Dr.Dysart için sırrı çözmek, bu çocuğu Psikanaliz yöntemiyle iyileştirmektir. Onu "Normal " hale getirmek demektir.
Peki ama "Normal" dediğimiz şey nedir aslında?
Bir çocuğun tutkularını yok etmek midir doğru olan ?
"Bir doktor tutkuyu yok edebilir ama bir tutkuyu asla yaratamaz" diye seslenen Dr.Dysart "kim kimi tedavi etmektedir? " diye sorar bizlere…
Yazar Peter SHAFFER 35 sene önce yazdığı ve hala güncelliğini yitirmemiş olan bu oyunla ; her gün televizyonlardan dayatılan siyasetler adına, din adına , reyting adına ,bu baskılarla kurulmuş bir toplumsal düzenin ne kadar doğru olduğunu bizlere sorgulatan ve böyle baskılarla büyütülmüş bir çocuğun kafasında neler yaratabileceğini, toplumsal gerçekçi bir eleştiri yaparak aktarıyor.
BİZE ULAŞIN