'garajistanbul' doğum gününde Filistin'e bakıyor

'garajistanbul', üç yılda 100'den fazla yerli yabancı dans gösterisi, tiyatro oyunu, konser ve sergiye ev sahipliği yaptı. Merkez bugün yeni yaşına, Filistin için barış şarkıları söyleyecek olan Boogie Balagan konseriyle girecek

Beyoğlu'nda bulunan çağdaş sanat merkezi garajistanbul, bugün üç yaşına basıyor. Geçen yıl Filistin'e yönelik saldırılar sürerken ikinci yaşına, performans gösterisi Ashura ile girmeyi tercih eden merkez, bu yıl üçüncü yaşgününü Filistinli ve İsrailli iki müzisyenden oluşan müzik gurubu Boogie Balagan konseri ile kutluyor.

Solist Gabri ve gitarist Azri'den oluşan grup, bugün Fransız Kültür Merkezi'nde saat 21.30'da konser verecek. Konserde İngilizce, Fransızca, Arapça ve İbranice sözlerden oluşan, barış, kardeşlik temalı şarkılar seslendirilecek.

garajistanbul'un kurucularından Mustafa Avkıran garajistanbul'un 'yaşgünü kutlaması' için; "İkinci yıl kutlamamızı Ashura'yla yaptık, çünkü Gazze'de yaşananlar o sıra herkes gibi bizi de çok üzüyordu. Bu kadar acı varken bir kutlama yapmak istemedik ve o yüzden Ashura'yı sahneledik. Bu yıl da hâlâ aynı sıkıntılar varken hem Filistinli hem de İsrailli grup Boogie Balagan bize başvurdu. Bu çok iyi bir tesadüf oldu, çünkü onlar neden kutlama yapmadığımızı anlatan her şeyi şarkılarında yazmışlar. Barış için çalışmak şarkılar üretmek bizim de düşlerimize çok uygun. Fransız Kültür Merkezi de bu projeyi destekledi ve hem maddi anlamda hem de manen onların Türkiye'ye gelişine de katkıda bulundu," diyor.

Avkıran çağdaş gösteri sanatları kolektifi oluşturmak amacıyla çıkılan yolda üç yılda başarılı olduklarını düşünüyor. 2007'de 80 kadar bireysel ve kurumsal destekçiyle birlikte garajistanbul'u kurduklarını belirten Avkıran şimdiye kadar 100'den fazla grup, yurtiçi ve yurtdışından onlarca projenin garajistanbul'da sahne aldığını söylüyor.

Avkıran, garajistanbul'un İstanbul gösteri sanatlarına yaptığı katkıyı da şu sözlerle anlatıyor: "garajistanbul'un bence en büyük etkisi arkasından birçok yeni salonun açılması oldu. Kültür ve değişim yarattı ki benzer salonlar kuruldu. Hepsinin de başardıkları pek çok proje oldu. Üç yılın sonunda suya yazı yazmadığımızı görüyoruz. Bu da bizim için en önemli olan şey."

Bugünlerde en çok ilgilendikleri projenin ise son tiyayro projeleri olan İstanpoli olduğunu söyleyen Avkıran, "2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinden biri olan İstanpoli ve projenin ilk oyunu olan Kassas oyunu bizim için çok önemli"diyor.

Ama Avkıran'ın asıl gayesi garajistanbul'un kendilerinden sonraki kuşakların da faydalanabileceği bir merkez haline gelmesini sağlamak.

BİZE ULAŞIN