Hürrem Sultan sahnede

Hürrem Sultan, bu kez de sahneye çıkıyor! İlk kez 1977'de Ankara'da sahnelenen Hurrem Sultan balesi, bugün uzun bir aranın ardından tekrar İstanbul'da sahnelenecek

Televizyon dizileri, kitaplar ve rekorlar kıran Fetih 1453 filmi ile Osmanlı'nın 'muhteşem zamanları' iyiden iyiye popüler bir hal aldı. Konuya gösterilen bu ilgi devam edeceğe benziyor. Çünkü ilgiden cesaret alan birçok sanatçı Osmanlı'yı konu alan yeni eserler üretiyor, var olan eserleri ise yeniden yorumluyor. Bu durumun son örneklerinden biri de, tekrar sahnelere dönecek olan Hurrem Sultan balesi. İlk kez 1977'de Oytun Turfanda'nın koreografisi ve Nevit Kodallı'nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen eser, bugün uzun bir aranın ardından tekrar İstanbul'da perdelerini açacak. Hurrem Sultan balesi, bu kez Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci'nin sahnelemesi ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye taşınıyor. 2012'nin Hurrem Sultan balesinin önemli bir yanı da var. 2012, eserin koreografı Oytun Turfanda'nın vefatının 10. yıldönümü. Zaten oyun da bu vesileyle tekrar seyircilerle buluşacak. Oktay Keresteci, Osmanlı'nın ilgi çekiyor olmasından memnun. Keresteci bunun bir fırsat olduğunu savunuyor, "Muhteşem Yüzyıl, Bir Zamanlar Osmanlı, Fetih 1453 ve Hurrem Sultan balesi gibi eserler olmalı. Bu eserler, genç nesillere tarihimizi anlatmak ya da unutmuş olanlara hatırlatmak için önemlidir" diyor. Oytun Tufanda, Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'a duyduğu aşkı konu alan baleyi ilk kez sahnelediğinde, eserini 'tarihin tozundan, pasından arınmış, yalın ve duygusal' olarak tanımlıyordu. Bale eserini tekrar sahneleyen Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci, Tufanda'nın koreografisine sadık kaldıklarını anlatıyor. Fakat Yamanus ve Keresteci'nin yakındıkları bazı sorunlar da var. Yamanus, eserin orijinal haline sadık kalmaya özen gösterdiklerini söylüyor. "Ancak" diyor: "Sahne imkanlarına uygun olarak koreografide ve dansçı sayısına göre adımlarda bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor." Keresteci devam ediyor: "Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) kapatılmasından bu yana orkestralı bale oynanamıyor. Süreyya Operası'nın sahne ölçüleri AKM'nin ölçülerine uymuyor. Bu konuda biraz zorlandık." İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Hurrem Sultan balesini tekrar İstanbul'da sahneleyebilmek için yaklaşık üç aydır mesai harcıyor. Oktay Keresteci, eserin sahneleneceğinin geçen yıl netlik kazandığını söylüyor. Eser, Baş Koreograflık tarafından onaylandıktan sonra çalışmalar başlamış. İlk önce solist dansçılarla başlayan hazırlıklar bir buçuk aylık bir süreçte tamamlanmış. Keresteci'ye göre ekip orkestra ile prova yapabilmek için ise gerekli zamanı bulamamış. Uzun bir aradan sonra Kadıköy'de bulunan Süreyya Operası'nda bugün saat 20.00'de sahnelenecek olan Hurrem Sultan balesini, 22, 23, 30 ve 31 Mart'ta da Süreyya Operası'nda izlemek mümkün.

TURFANDA ANISINA SERGİ
Kadıköy Süreyya Operası'ndaki Hurrem Sultan temsilinden önce, operanın fuaye alanında, oyunun koreografı Oytun Turfanda anısına bir de fotoğraf sergisi düzenlenecek. Deniz Olgay Yamanus, Tufanda'nın Türkiye'de balenin gelişmesinde büyük bir rol oynadığını anlatıyor: "Ulusal balenin gelişmesi adına, Dame Ninette De Valois'in desteğiyle ilk koreografi çalışmaları yapılıyordu. Bu çalışmaların ilk örneklerinde Turfanda'nın da imzası vardır. Yarattığı Hurrem Sultan balesi, Türk balesi için ilktir. Dramaturjisi, dekor ve kostümü, müziği, dans adımları tamamen bizdendir." Turfanda hakkında bir bilgi daha: Hurrem Sultan balesi, Turfanda'nın özel isteği üzerine 'Hurrem', 'ü' yerine 'u' ile yazılıyor.
BİZE ULAŞIN