Baykal Saran ödülü, Gülin Ersoy'a

"Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü''nü, ''Sırça Kümes'' oyunundaki performansıyla kazanan Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Gülin Ersoy, ödülünü Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'in elinden aldı.

Şinasi Sahnesi'nde oynanan Sırça Kümes'in ardından düzenlenen törende, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar ve eşi Serap Sağlar, Baykal Saran'ın eşi tiyatro sanatçısı Beyhan Saran ile tiyatro ve sanat dünyasının tanınan isimleri yer aldı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Tiyatro sanatçılarının çok şanslı olduğunu belirterek, ''Şanslıyız, çünkü bize yol gösteren mesleki anlamda önümüzü açan, uzun yıllar büyük çabalarla elde ettikleri o eşsiz deneyimi hiçbir karşılık gözetmeden bizleri yetiştiren ustalara sahibiz. Baykal abimiz bu işin en önde gelen isimlerinden biriydi. Onu rahmetle özlemle saygıyla ve şükranla anıyoruz''dedi.

Bilgin, Baykal Saran'ın ailesine de teşekkür ederek, ''Bu ödülü sevgili Gülin'e takdim ederken hem bunun tartışılmaz manevi değeriyle, hem de ödülün isminin sorumluluğuyla nice uzun yıllar başarılarının devamını diliyorum'' diye konuştu.

Lemi Bilgin, Atila Sav, Rüştü Asyalı, Selçuk Yöntem ve Erkal Saran'dan oluşan seçici kurulun, yılın tiyatro sanatçısı ödülüne layık gördüğü Ersoy da ''Baykal Saran'ın adı adıma onur kattı. Onun sanat yaşamı biz genç oyunculara ışık tutacak'' dedi.

Törenin ardından 10. Cumhurbaşkanı Sezer, oyuncuları tebrik etti.

28 Temmuz 2006 tarihinde vefat eden Devlet Tiyatroları sanatçısı Baykal Saran anısına ailesi tarafından verilen yılın sanatçısı ödülünü, daha önce de Benian Dönmez, Durukan Ordu, Erdal Beşikçioğlu, Servet Pandur ve Tolga Tekin almıştı.

BİZE ULAŞIN