Pazartesi 22.02.2016
Son Güncelleme: Pazartesi 22.02.2016

'Altın Ayı' sığınmacı filmine

’Altın Ayı’ sığınmacı filmine

Berlin Film Festivali'nde sığınmacıların durumunu anlattığı belgeseliyle Altın Ayı ödülü alan Gianfranco Rosi "Bu filmle insanların gerçekten bilinçlenmesini ve duyarlı olmalarını ümit ediyorum" dedi

ABONE OL
66. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) "Altın Ayı" ödülü İtalya'nın Lampedusa adasındaki sığınmacıların durumunu anlattığı "Fuocoammare" adlı filmiyle yönetmen Gianfranco Rosi layık görüldü. Rosi ödül töreninin ardından basın toplantısında "Altın Ayı" ödülünün kendisi için ne anlama geldiğine ilişkin soruya "Büyük bir sorumluluk" yanıtını verdi. Filmi 1.5 yıl önce çekmeye başladığında Afrika'dan İtalya üzerinden Avrupa'ya giden sığınmacıların çok gündemde olduğunu anımsatan Rosi, Lampedusa adasının sığınmacılar için Avrupa'ya açılan kapı olduğunu söyledi. Filminin siyasi anlamda bağımsız bir film olduğunu söyleyen Rosi, "Bu gerçekten güçlü bir film ve bununla insanların gerçekten bilinçlenmesini, duyarlı olmalarını ümit ediyorum" dedi. "Fuocoammare" filmini Lampedusa'da yaşayanlara da izlettireceğini belirten Rosi, orada çok sayıda kişinin sığabileceği büyük bir salonun bulunmadığından filmin gösteriminin çok zor olduğunu ifade etti. İtalyan yönetmen, filmi adadakilere izlettirmek için güzel havayı beklemek gerektiğini, yapımın ancak açık hava sinemasında gösterilebileceğini aktararak, mayıs ayında filmi Lampedusa'da seyrettirilebileceğini dile getirdi. Filmin belgesel tarzında olduğunu anımsatan Rosi, "Belgesel filmde resimlerin gücünü kullanmak çok önemli" sözlerine yer verdi.

'İŞKENCEDEN KAÇIYORLAR'
Filmde rol alan Pietro Bartolo da festivale katıldığı için mutlu olduğunu belirterek, "Burası benim dünyam değil. Ben oyuncu değil, doktorum. Sığınmacılarla ilgileniyorum. Lampedusa'ya gelen sığınmacılar, acı çekmekten, işkence görmekten ve savaştan kaçıyor" değerlendirmesinde bulundu.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Yaz şarkılarının vazgeçilmez ismi Yalın...
Hey gidi goca dünya, gam yükü müsün?