Herakles lahdi eve dönüşe hazır

1960’larda Perge antik kentinde yapılan kaçak kazılarda bulunarak İsviçre’ye kaçırılan Herakles lahdi önümüzdeki hafta Türkiye’ye getirilecek

Herakles lahdi eve dönüşe hazır
Türkiye'den 50 yıl önce kaçırılan ve İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Roma Dönemi'ne ait, 'Herakles'in 12 figürünün bulunduğu lahit önümüzdeki hafta Türkiye'ye getirilecek. Cenevre'de özel olarak paketlenerek bulunduğu müzeden çıkartılan lahit Antalya Müzesi'nde sergilenecek.

5 AYDA İADE EDİLDİ
Antalya'nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960'lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunduğu ve yurt dışına çıkarıldığı saptanan ve Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitolojik kahramanın kabartmalarının olduğu lahid 2010'da Cenevre serbest limanında, İsviçreli yetkililerin envanter kontrolü sırasında bulunmuştu. İsviçre Kültür Bakanlığı, M.Ö. 2'nci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya'dan İsviçre'ye kaçırıldığını belirlemişti. 235 santimetre boyunda, 112 santimetre genişliğinde ve 3 ton ağırlığında lahdin Türkiye'ye iade işlemleri geçtiğimiz martta başlatılmıştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucunda İsviçre'den iadesi konusunda anlaşmaya varılan Herakles Lahdi'nin Türkiye'ye getirilmesi için Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, müze yetkilileri ve bakanlık yetkilileri Cenevre'ye gitmişti. Türkiye Cumhuriyeti Cenevre Başkonsolosluğu, lahdin müzeden çıkarılması sırasında çekilen fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı. Herakles Lahdi önümüzdeki çarşamba uçakla önce İstanbul'a, ardından da Antalya'ya getirilecek. Lahdin sergileneceği alanda belirlendi.
BİZE ULAŞIN