Kültür miraslarına 360 derece tanıtım

UNESCO Dünya Mirası’na giren Türk kültür varlıklarının 360 derece tanıtıldığı videoları çekildi. Kültür Bakanı Kurtulmuş “Türkiye’nin tanıtımında sanal gerçeklikten istifade etmek faydalı” dedi

Kültür miraslarına 360 derece tanıtım
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Türkiye'nin tanıtımına katkıda bulunmak üzere Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nca hayata geçirilen, UNESCO'daki kültürel varlıkların 360 derece tanıtıldığı projenin tanıtım toplantısına katıldı. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan, Türkiye'deki 15 kültürel ve doğal miras alanı ile geçici listedeki 60 kültürel ve doğal miras alanının 360 derece video çekimlerinin yapılarak, kurgulandığı ve YouTube üzerinden de yayımlanmasının sağlandığı projenin tanıtıldığı toplantıda Kurtulmuş, sanal gerçeklik uygulamalarının ülke tanıtımında önemli olduğunu vurguladı. İnsanlığın buluşma yerinin Anadolu toprakları olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Türkiye dünyanın en büyük arşivi, en büyük kütüphanesi. Bu zenginliğin kıymetini bilmemiz lazım" dedi.

'DÜNYAYA TANITACAĞIZ'
Bu tür etkinliklerin tanıtım anlamında çok yararlı olacağını belirten Kurtulmuş şöyle devam etti: "Dünyada güçlü bir şekilde söz sahibi olacağız, var olacağız. Bu özgüvenimizin, kültür, sanat, edebiyat gibi her alana yansıması gerekiyor. Bu özgüveni daha da güçlendirirsek, sahip olduğumuz bu güzellikleri dünyaya çok daha iyi şekilde takdim edeceğiz, dünyaya tanıtacağız."

VİDEOLAR YOUTUBE'DA İZLENEBİLİR
Türkiye'deki 15 kültürel ve doğal miras alanı ile geçici listedeki 60 kültürel ve doğal miras alanının 360 derece video çekimlerinin yapılarak, kurgulandığı video "youtu.be/RiJzFy3t0xk" linkinden ziyaret edilebilir.


Videoda Efes ile Divriği Ulu Cami'nin 360 derece görüntüleri de var.
BİZE ULAŞIN