Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde belgesel zamanı

2. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde ödül alan filmler, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde sinemaseverlerle buluştu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde belgesel zamanı
Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde (HKÜ) düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali kapsamında öğrenciler ve çok sayıda profesyonel tarafından çekilen belgesel filmler Kongre ve Kültür Merkezi'nde gösterime sunuldu. "Türk Sineması'nda Geleneksel Kahramanlar Sergisi" ile başlayan festivalin açılışında konuşan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) Başkanı Menderes Demir, Türk dünyasına ait kültürel değerleri tüm dünyaya sunmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Demir, "Maksadımız Türk'ün engin kültürünü geniş coğrafyaya yayarak belgesel aracılığıyla bir değer çıkarmaktır" dedi.
HKÜ Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Edibe Sözen ise "Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin kurucusu merhum Hasan Kalyoncu'nun 'Bir milletin bekasını sağlamak için bilgi üretmek gerekir' cümlesini hepinizin beynine nakşetmesini canı gönülden isterim. Hiçbirimiz olduğumuz yerde, hiçbirimiz doğduğumuz yerde değiliz. Belki de 21. yüzyılı kurtaracak olan Türk dünyasındaki bu hareketlilik olacak. Belgesel filmler vesilesiyle çok şey öğreneceğiz ve öğrenmemiz gerek. İşte sinema ve kültür dünyası bu coğrafyaları yeniden bir araya getirmek için çok önemli bir araç olacak" diye konuştu.

İKİ GÜN SÜRECEK
konuşmaların ardından Sözen tarafından Menderes Demir'e plaket takdim edildi. Gösterimler, "En İyi Belgesel" ödülü verilen Aina Merdova'nın Türkmen kadınların hikâyesini anlattığı "Blank Sheet" belgeseli ile başladı. İki gün boyunca belgesel filmlerin gösterileceği ve yönetmenlerle söyleşilerin yapılacağı festival kapsamında Prof. Edibe Sözen moderatörlüğünde "Türk Sinemasında Geleneksel Öğeler" konulu panel de düzenlendi.
BİZE ULAŞIN