İstanbul'un parfümü simit ve çay

Parfüm tasarımcısı Vedat Ozan, koku ve bellek ilişkisinin kökenlerini ve inceliklerini anlattı.

İstanbul'un parfümü simit ve çay

Kokunun kültürel tarihi üzerine çalışmalarıyla bilinen Vedat Ozan, her şehrin kendine has bir kokusu bulunduğunu belirterek, İstanbul'un kokusunu açıkladı. Parfüm tasarımcısı Vedat Ozan, koku ve bellek ilişkisinin kökenlerini ve inceliklerini anlattı.

İSTANBUL'UN KOKUSU

Kokunun kültürel tarihiyle ilgilenen pek kimse olmadığını söyleyen Ozan, her şehrin kendine has bir kokusu olduğunu açıklayarak, İstanbul için şunları söyledi: "İstanbul'u tek bir koku profiline hapsetmenin haksızlık olduğunu düşünüyorum; çünkü mesela Levent'le İkitelli'yi bir tutamazsınız. Hatta 10 sene önceki Karaköy'le bugün arasında ciddi farklar var. Şimdi hamburger ve kahvekokarken eskiden hırdavatçıların ve imalathanelerin kokularını alırdınız. Benim için İstanbul'u yine de simit ve çay kokusu en iyi şekilde anlatıyor."

'KENDİ DİLİ YOK'

Kokunun bir dilinin olmadığına dikkat çeken Vedat Ozan, bunu, "Başka duyulardan ödünç alınmış kelimelerle kendisini açıklıyor. Örneğin, tatlı bir koku, ağır bir koku gibi. Hatta diğer duyular yetmeyince benzetmeler yapıyor kokuyu açıklamak için; 'yeni kesilmiş çimen gibi kokuyor" diye açıkladı.

'LİMON KOLONYASI MİLLİ PARFÜM GİBİ'

Ozan, limon kolonyasının da adeta bir "milli parfüm" olduğunu anlattı ve kolonyanın Osmanlı'da sık sık tercih edilen gül suyu kullanımının yerine geçtiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN