Domaniç’te Çilek Festivali

Domaniç’te Çilek Festivali
Kütahya’nın Domaniç Kaymakamlığı ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilerek düzenlenen geleneksel Domaniç Çilek Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Palazoğlu mevkii piknik alanında 11 köyden 52 yarışmacının iştirakiyle gerçekleştirilen festivale, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Domaniç Kaymakamı İhsan Erdurucan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mustafa Kurt, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Ataman, Domaniç Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özoğul, çiftiler ve vatandaşlar katıldı.
Kütahya il genelinde 300 bin hektar tarım arazisi olduğunu ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mustafa Kurt, “Yedi bin hektar olan meyve sebze üretim alanımızdan yaklaşık binbeşyüz dekarında çilek tarımı yapılıyor. 2015 yılında İl Özel İdare kaynaklarından ilçelerimize toplam 615.000 adet, Domaniç ilçemize ise kırkbeşbin çilek fidesi verdik. Ayrıca Domaniç ilçemize özel Muratlı köyüne bağcılığın geliştirilmesi projesi kapsamında 60 dekarlık alan için 7500 adet bağ fidanı vererek destekleme gerçekleştirdik” dedi.
Kurt, kırsal kalkınmanın gerçekleşmesi için gerek bağcılık, gerek ceviz ve gerekse çilek projelerini desteklemeyi sürdürecekleri ifade ederek, festival organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Domaniç ilçesinin tarımsal anlamda Kütahya’nın parlayan yıldızı olacağını belirten AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Kuruluşumuzun diyarı, Osmangazi’nin, Ertuğrulgazi’nin mekânı, tarihimizin en derin köklerinin yer aldığı mekân olan Domaniç ilçemize ayrı bir sevgi ve önem veriyoruz. Domaniç bu dönem tarihinde görmediği bir atılım gerçekleştirerek artık göç veren ilçe olmayacak” ifadelerini kullandı.
Domaniç köylerinde çilek yetiştiriciliği yapan 52 üreticinin katıldığı ’En İyi Çilek Yarışması’nda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelinden oluşan Jüri üyeleri birbirinden güzel görüntüye ve tada sahip olan çilekler arasında seçim yapmakta zorlandı. Yarışmada Durabey köyünden katılan Osman Sezer birinci, Sefaköy’den Vaadettin Öztürk ikinci, Durabey köyünden Ali Cengiz üçüncü oldu. Yarışmada dereceye giren çiftçiler küçük altın ve 800 adet çilek fidesi ile ödüllendirildi. Yoğun katılımın yaşandığı festivalde çocuklar için oyun parkuru ve palyaço gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenlenerek, patlamış mısır, şerbet ve gözleme ikramları yapıldı.(EFE)
BİZE ULAŞIN