Mardin’de ’Sosyal Dışlanmayı Engelleme’ Programı

Mardin’de ’Sosyal Dışlanmayı Engelleme’ Programı
Mardin Valiliği’nce hazırlanan ’Sosyal dışlanmayı engelleme’ programı kapsamında ilk etapta 50 bin aile ziyaret edilerek sorunları tespit edilecek.
Mardin Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz, ’Sosyal dışlanmayı engelleme’ programın tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, uygulanacak programla bazı haklar veya ihtiyaçlara erişim imkanından kısmen veya tamamen mahrum olan kişilerin tespit edileceğini söyledi. Dezavantajlı vatandaşların durumlarını hane bazlı tespit etmek ve buna uygun müdahale yöntemleri geliştirmek istediklerini kaydeden Ersöz, bu sayede etkin bir mücadele sistemi oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Sosyal dışlanmadan kaynaklı risk altındaki aile veya kişileri kendi kendine yeterli duruma getirmenin önemine değinen Ersöz, "Bu kapsamda 50 bin hanede bir anket çalışması yaparak, ilimizin sosyal dışlanmadan kaynaklı risk haritasını çıkartmak istiyoruz. Evinde buzdolabı ve çamaşır makinesi olmayan, şiddet gören ya da toplumun dışına itilmiş ne kadar insan varsa bunlardan oluşan bir sosyal dışlanma haritası çıkaracağız. Yardımlar noktasında da bir koordinasyon sağlamak istiyoruz" dedi.
Bu kapsamda 2 bin 185 haneyi ziyaret ettiklerini aktaran Ersöz, "Tespit edilen risklere hane bazlı müdahale teknikleri geliştirilecek. Her hanenin kendilerine ait bazı riskleri var. İlk etapta 2 bin 185 haneye ulaştık. Şimdilik en azından 13 bin insanın durumunu biliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN