Mardin’de Elektrik Direkleri Anızlarla Birlikte Yandı

Mardin’in merkez Artuklu ilçesinde bazı vatandaşların yasak olmasına rağmen tarlada anız yakması, elektrik direklerinin yanmasına neden oldu.
İlçeye bağlı 4 mahalledeki elektrik kesintisine, tarlalardaki anızların yasak olmasına rağmen yakmasının yol açtığı belirlendi. Alınan bilgiye göre, Nur, Yukarı Hatunlu, Kumlu ve Boztepe mahallelerinde elektrik enerjisi hatlarının bağlı bulunduğu ahşap direklerden 4’ü, tarlalardaki anızlar yakılınca alev aldı. Dicle EDAŞ ekipleri, yanan direklerin devrilmesi sonucu tehlike oluşmaması için hattaki enerjiyi kesti.
DİREKLER YENİLERİYLE DEĞİŞTİRİLİYOR
Her yıl hasat sonrası tarla sahipleri veya başkaları tarafından yasak olmasına ve cezai yaptırımı bulunmasına rağmen tarlalarda kalan anızların yakıldığına dikkat çeken Dicle EDAŞ yetkilileri şunları kaydetti:
“Yakılan anızlar, her yıl bu tarlalardan geçen ahşap elektrik direklerimizin yanmasına, dolayısıyla birçok yerin elektriklerinin kesilmesine sebep oluyor. Daha geçen gün Şanlıurfa merkez Peyamlı köyünde anız yakılması sonucu 5 elektrik direğimiz yandı. Ardından Mardin’de yine anız yakılması sonucu 4 direğimiz yandı. 4 köye elektrik sağlayan direkler yanınca, mal ve can güvenliği için elektriği kesmek zorunda kaldık. Bununla ilgili bazı yerel gazeteler yanlış haber yaparak şirketimizi suçlasa da 4 köydeki kesintinin sebebi budur. Yanan direklerin yerine yenilerinin konulması ve bahse konu mahallelere yeniden elektrik verilmesi için çalışmalarımız tüm hızı ile sürmektedir.”
Dicle EDAŞ, Mardin ve Şanlıurfa’da konuyla ilgili hukuki süreç başlattı.
BİZE ULAŞIN