Hedef bu yıl bitirmek

Kesintisiz ve konforlu ulaşımı kentin doğusuyla buluşturmak amacıyla planlanan Bursaray Kestel hattı rayların döşenmesinin ardından yıl sonunda açılacak

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Bursa Büyüksehir Belediyesi tarafından kesintisiz ve konforlu ulasımı kentin dogusuyla bulusturmak amacıyla projelendirilen Bursaray Kestel hattında insaatın önemli bir kısmı tamamlandı, ray döseme çalısmalarına baslandı. Sirinevler Istasyonu'nda devam eden ray baglantı çalısmalarını yerinde inceleyen Baskan Recep Altepe, istasyon binalarının ince isçiliklerinin devam ettigini, bu yıl içinde Kestel'e kadar uzayan hattın tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Bursa'da ulasım sorununu raylı sistem yatırımlarıyla çözmeyi hedefleyen ve bu dogrultuda bu dönem programda olmamasına ragmen insaatına baslanan 7 duraklı 8 kilometrelik Bursaray Kestel hattında çalısmalar hızla sürüyor. Toplam 7 adet hemzemin istasyon, Esenevler ve Kestel olmak üzere iki adet köprülü kavsak, Hacıvat, Balıklı ve Deliçay köprülerinin yenilenmesi ve üç adet trafo binasını bünyesinde barındıran proje kapsamında ray döseme çalısmalarına baslandı. Engelli vatandaslar için engelli asansörleri ve yürüyen merdivenlerin yer aldıgı ilk altı istasyondaki imalat ilerlemesi yüzde 85'i astı, ince isler ve elektrik-mekanik tesisat isleri devam ediyor. Hat için gerekli olan tüm ray, travers, makasların temini tamamlandı, balast serimi ve ray montajlarına ilerleme oranı yüzde 40'a ulastı. Toplam 8 bin 100 metrelik hattın yaklasık 7 bin metrelik kısmının alt yapıları ve betonarme imalatları tamamlanırken, Otosansit - Gürsü Kavsak yapısı arası ve Arabayatagı Istasyonu Bekleme hattını kapsayan bin metrelik hatta ait çalısmalar da hızla devam ediyor.

KESİNTİSİZ ULAŞIM SAĞLANACAK

Büyüksehir Belediye Baskanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Seyfettin Avsar ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte hatta kontroller yaptı. Sirinevler Istasyonu'nda devam eden ray baglantı ve kaynak çalısmalarını yerinde izleyen Baskan Altepe, çalısmalarda sona gelindigi, bu yıl içinde çagdas ve konforlu ulasımı Kestel ile bulusturacaklarını ifade etti. Istasyon geçis baglantılarının tamamlandıgını ve karayolu üzerindeki trafigi aksatacak çok fazla engel kalmadıgını dile getiren Baskan Altepe, istasyon binalarında ince isçiliklerin devam ettigini ve kısa sürede bu çalısmaların da tamamlanacagını söyledi. Istasyon binalarının kalite ve konfor açısından batıdaki istasyonlardan hiçbir eksiginin bulunmadıgını dile getiren Baskan Altepe "Gerek engelli asansörlerimiz gerekse yürüyen merdivenlerimizle halkımız için her türlü konforu sagladık. Çalısmalarımız gece gündüz devam ediyor. Bu yıl içinde tamamlamayı hedefledigimiz çalısma ile artık halkımız Kestel'den kentin merkezine ve üniversiteye kadar kesintisiz bir sekilde ulasabilecek" diye konustu.