Huzurevini kurdu şimdi sırada köy var

Hatice Okur, sokaktaki yaşlı bir adamın bakımını üstlendi sonra dernek kurdu. Gönüllülerin desteğiyle 26 yaşlı kadına sahip çıktı. Şimdi 2 bin 500 kişilik yaşlılar köyü için çalışıyor

Bursa'da 6 yıl önce sokakta gördüğü ve hastalığı nedeniyle ayakları kesik olan yaşlı bir adamın bakımını üstlenen Hatice Okur, eşinin madde desteğiyle kiraladığı bir binayı aşevi olarak çalıştırmaya başladı. İhtiyaç sahiplerini tespit edip onlara yemek ve erzak dağıtan, tedavilerini yaptıran Hatice Okur'u görüp ona destek vermek isteyen yardımseverler de çoğalmaya başlayınca ortaya Dilruba Evleri Yardımlaşma Derneği çıktı. Kurulan bu dernek sayesinde daha da organize olan Hatice Okur, kiraladığı 3 katlı binayı adeta huzur evine çevirdi. Ve tam 26 yaşlı kadını burada barındırmaya başladı. Okur'un hedefi 2 bin 500 kişilik yardıma ihtiyacı olanların kalabileceği bir köy. Projesi hazırlanmaya başlayan bu köy için AB'nin hibe fonlarından yararlanılacak. Huzurevinde kalmaya kriterleri uymayan ve kadın sığınma evinde kalma süresini dolduran kadınlara kucak açan Hatice Okur, ayrıca ailelerin masraflarını karşılamakta güçlük çektiği çocuklara da sahip çıkıyor. Derneğin konukları arasında 6 aylık bir çocuktan 106 yaşındaki bir kadına kadar farklı yaş gruplarında kişiler var. Derneğin imkânlarıyla kurulan konuk evinin bulunduğu mahallede de komşular duyarsız kalmamış. Mahalle sakinleri konuk evine gelerek yemek pişiyor, yaşlılarla ilgileniyor. Aralarında hemşirenin de bulunduğu 8 kişi ise konuk evinde maaşlı olarak çalışıyor. Aylık giderinin ortalama 25 bin TL'yi bulduğu gönüllü huzur evinin tüm masraflarını yardımseverler karşılıyor.

VALİ ÖZEL İLGİ GÖSTERİYOR

Derneğin 3 yıl önce resmileştiğini ifade eden Hatice Okur, Bursa Valisi Şehabettin Harput'un kendilerine çok destek olduğunu söyledi. Okur, "Sayın valimiz bizi ziyaret ediyor. En yaşlı konuğumuzu görmeye geliyor. Ve onunla uzun uzun sohbet ediyor. Bu da burada kalanlar için büyük moral oluyor. Valimize minnettarız" dedi. Okur, şimdi de her yaştan yardıma ihtiyacı olan kişilerin kalabileceği 2 bin 500 kişilik bir köy kurmak için çalışıyor. Okur köyde tarım ve hayvancılığın yapılacağı, küçük atölyeler kurmayı planlıyor. Okur, bunun için daha önce hazırladığı projelerle AB'nin fonlarından hibe almayı başaran Selçuk Üniversite'sinden Prof. Dr. Kenan Peker ile görüşüyor.

BİZE ULAŞIN