Baraj suyundan mağdur olan vatandaşlar tepkili

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, İnegöl ve Yenişehir ovasını sulayacak olan Babasultan barajının tahliye kapaklarının açılması ile taşan Karadere vatandaşları mağdur etti.

Tarlaları sular altında kalan, evleri de su basması tehlikesi ile karşı karşıya olan Akhisarlı vatandaşlar isyan etti.
Dün Babasultan barajının tahliye kapaklarının açılması üzerine Karadere'de su seviyesi hızla yükselmeye başladı. Akhisar Mahallesi'nden geçen derenin taşmasıyla dere boyunda bulunan tarlalar su altında kaldı. Tarlalarda bulunan su boruları da barajdan gelen sel sularına kapılıp telef oldu. Yenice köprülü kavşağını Akhisar'a bağlayan tali yol tamamen kapandı.

Akhisar sakinleri, kapakların açılacağının kendilerine haber verilmediğini iddia ederek, "Su seviyesi bir anda yükseldi. Herhangi bir şekilde ne haber verildi ne de duyuru yapıldı. Köprülü kavşaktan mahallemize gelen tali yol derenin taşması yüzünden kapandı. TOKİ'ye giden yolun kapanmaması içinde dozer ve kepçeler 2 saattir dereyi temizlemeye çalışıyor. Derenin taşması yüzünden bir çok tarla su altında kaldı. Tarlalarımızı sulamak için kullandığımız sulama motorlarımız ile sulama borularımızı, Barajdan gelen sel suları aldı götürdü. Şimdi de evlerimiz tehlike altında. Gece ya sular yükselir evlerimizi basarsa diye korku içerisinde yaşıyoruz. Çocuklarımızı dışarıya bırakmaya korkuyoruz. Okula kendimiz götürüp getiriyoruz" şeklinde konuştu.

Yeni yol ile ilgili Karadere üzerine ihtiyaca cevap verecek bir köprünün yaptırılması için belediyeye başvurduklarını anlatan mağdur vatandaşlar, 'Topladığımız imzalarla birlikte verdiğimiz dilekçeden bugüne kadar herhangi bir sonuç alamadık. Gelip buradaki mağduriyetimizi görsünler. Yarın daha büyük felaketle karşı karşıya kalırsak bunun sorumlusu kim olacak?' diyerek, köprü meselesinin bir an evvel çözülmesini istedi.

BİZE ULAŞIN