Çinli otomotiv firmaları Türkiye'den destek istiyor

Türk otomotiv endüstrisi, dünyada geleceğin otomotiv merkezi olmaya aday Çin'i iki koldan kuşatacak. OİB ve TAYSAD, 13-15 Eylül'deki fuara 40 firma ile katılacak

Çin Uluslararası Otomotiv Yedek Parça Fuarı (CIAPE) ile ilgili Türkiye'de tanıtım toplantılarına başlayan Çinli firma temsilcileri, Türk firmaların tecrübelerinden yararlanmak istediklerini dile getirdi. Heyetle görüşen OİB Başkanı Orhan Sabuncu ile TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu da ihracatı artırmak için Çin'de mutlaka yer almak gerektiğini vurguladı. Özellikle Çin'de 2013'ün 'Türk yılı' olmasının avantajını da kullanarak CIAPE'ye katılacak firmalar, OİB ile TAYSAD'ın organizasyonuyla fuar sonrasında da Doğu'nun 'Detroit'i olarak anılan Hubei Bölgesi, Shiyan şehrinde 5 önemli ana ve yan sanayi firmasına ziyaretlerde bulunacak, tesisleri gezecek.

UZAKDOĞU'NUN KAPISI

CIAPE Fuarı'nın önemine değinen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, 2023 ihracat stratejisi kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti'nin önemli hedef pazarlardan birisi olduğunu belirtti. Sabuncu, Çin'in otomotiv ana sanayi üretiminin en yoğun bölgesi olduğunu, bu pazarda ülkemiz otomotiv endüstrisinde faal üreticilerin daha etkin bir şekilde konumlanması gerektiğini dile getirdi. Sabuncu "Çin, geleceğin otomotiv üssü olarak görülüyor. Biz de geç kalmadan yerimizi almak durumundayız. Çinli firmalar da bizimle işbirliği için Türk firmalarıyla temaslara başladılar ve teknolojik altyapımızdan yararlanmak istediklerini dile getirdiler" dedi. Fuara katılacak firmaların Çin ve Uzakdoğu'ya ihracatını artırma fırsatı yakalayacağına dikkat çeken TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ise "Dünyada yükselen pazar Çin'in Türkiye ile ticari ilişkilerinin başlamasının 40. yılında otomotiv tedarik sanayi olarak biz de bu ülkede yerimizi almak istiyoruz. Bu nedenle ilk kez sektör olarak böylesi büyük bir katılımla Çin'e gideceğiz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN