Çocuklar 'göremiyorum' diyemez

Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Moray "miyop, hipermetrop, astigmat" gibi kırılma kusurları ve bunların ortaya çıkardığı göz tembelliğinin yanı sıra, gözde ortaya çıkabilecek arpacık gibi enfeksiyonların da tedavisinin etkili bir şekilde ve erken dönemde yapılması gerektiğini söyledi. Moray "Tahtayı rahat göremeyen, kitabını sağlıklı okuyamayan, ödevlerinde yanlışlar yapan bir çocuğun okul başarısı düşeceğinden, düzeltilebilir sorunlar nedeniyle ortaya çıkan sıkıntılar önlenmelidir" dedi.

SIK GÖRÜLEN PROBLEMLER

HİPERMETROPİ: Uzağı ve yakını görmeyi etkilemesi nedeniyle çocuklarda en çok üzerinde durulması gereken göz kusurudur. Çocuğun iki gözle birlikte görme (derinlik hissi gelişimi), göz hareketlerini netleştirme kabiliyeti, göz-el ilişkisi gibi temel görsel becerilerini geliştirmesini geciktirir.
MİYOPİ: Uzağı görememe halidir. Çocuklar bu kusurun büyüklüğü (numara fazlalığı) oranında sorundan etkilenir. Uzağı zorlukla ve yetersiz gören çocuk, öğrenme güçlüğü çeker, dikkat eksikliği sendromu yaşar, okuması akıcılığını kaybeder ve çabuk algılaması zorlaşır. En yaygın tedavi biçimi uygun numarada gözlük verilerek yapılır.
ASTİGMAT: Astigmatizma diğer gözlük kusurları gibi genetik özellik gösterebilir. Oluşuna göre uzak, yakın ya da her iki mesafeyi de etkileyebilir. Objeleri ve tahtadaki yazıları iyi göremeyen çocuk, öğrenme ve algılama problemleri yaşar.
BİZE ULAŞIN