Kıyı erozyonu mercek altında

Kıyı erozyonu nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Karacabey sahilleri, Ankara'dan gelen teknik heyet tarafından incelendi

Kıyı erozyonu mercek altında
Karacabey ilçesine bağlı Malkara ve Kurşunlu mahalleleri arasındaki karayolunun zaman zaman çökmesine neden kıyı erozyonunun giderilmesi için düğmeye basıldı. Sahil kumlarının deniz içine taşınmasına neden olan kıyı erozyonu için girişimlerde bulunan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, geçtiğimiz günlerde Ankara'ya giderek konuyu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na iletti. Görüşmelerin ardından Bakanlık tarafından görevlendirilen bir heyet Karacabey Sahili'ne giderek incelemelerde bulundu.

MALKARA'DA ÖLÇÜM YAPILDI

Başkan Özkan ile makam odasında bir araya gelen heyet, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilerinin de yer aldığı görüşmede Malkara'da meydana gelen kıyı erozyonu ve daha önce alınan tedbirleri ele aldı. Görüşmenin ardından teknik inceleme için Yeniköy ve Malkara sahilinde çeşitli ölçümler yapan heyet, detaylı incelemelerin ardından bir rapor hazırlayarak uygulama planı oluşturacak. Öngörülen çözümler arasında kumsalın yapısına uygun kum ile yok olan kısımların doldurulması yer alıyor. Ankara'dan gelen heyetin konuyu her yönüyle araştırdığını belirten Başkan Özkan "Heyet, teknik incelemelerini tamamladı. Bu sorunu çözmek için kararlıyız. Heyet denizin sabit bir kıyı hareketi olmadığını ve bu durumun aslında olağan olduğunu belirtti. Seçenekler, incelemelerin ardından çıkacak rapor doğrultusunda belirlenecek. Öngörüler arasında kum dolgu ile dalganın şiddetini azaltacak derin setler de var" dedi.

Aydın FİDAN/SABAH

BİZE ULAŞIN