Marmara'nın GAP'ında topraklar suya doyuyor

Kemalpaşa Ovası'nın susuz topraklarına can veren proje tamamlandı. Bu proje sayesinde ilçe tarımında yüzde 50'ye yakın bir artış bekleniyor

Marmara'nın GAP'ında topraklar suya doyuyor
Bursa'nın en önemli tarım arazilerini bulunduğu Mustafakemalpaşa ilçesinde 50 yıldır hayali kurulan sulama projesi gerçeğe dönüştü, Döllük-Güllüce Sulama hattı çiftinin hizmetine sunuldu. 4 bin hektarlık tarım arazisi tamamlanan proje sayesinde ilk kez suyla buluştu. Bu proje sayesinde ilçe tarımında yüzde 50'ye yakın bir artış bekleniyor. Marmara'nın GAP'ı olarak adlandırılan Döllük-Güllüce sulama projesi tamamlanarak denemelere başlandı. 3 yıl önce ilçeyi ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na çiftçilerin, 50 yıldır söz verildiği halde bir türlü yapımına başlanmayan projenin tarım arazileri için çok önemli olduğunu anlatması üzerine bakanın verdiği talimatla yapımına başlanan sulama projesi tamamlandı.

4 BİN HEKTAR SULANACAK

Sulama projesi için Devecikonağı ile Koşuboğazı köyleri arasında 138 kilometrelik hat döşendi. Tamamlanan bu dev proje sayesinde bölge çiftçisinin ise dönüm başına net gelir artışının yaklaşık 500 TL'yi bulması bekleniyor. Çiftçinin yüzünü güldürecek olan dev projede 3bin 865 hektarlık çorak arazi ilk kez suyla buluşacak.


BİZE ULAŞIN